METROPOL
METROPOL

23 Kasım 2016

Ünlü Tiyatro Oyunu Quills'a Aslı Filinta Yorumu

erdal beşikçioğluErdal Beşikçioğlu Tüy Kalemler'in yönetmeni ve başröl oyuncusu 

Edebiyatın en aykırı isimlerinden kabul edilen ve Sadizm’e adını veren Marquis de Sade’ın hayatının Charenton Akıl Hastanesi’nde geçirdiği son dönemini sahneye taşıyan “Tüy Kalemler - Quills”, İstanbul Tatbikat Sahnesi’de seyircilerle buluşuyor. 

Doug Wright’ın yazıp Erdal Beşikçioğlu’nun yönetip, başrölünü üstlendiği, koreografisini Binnaz Dorkip’in, müzik direktörlüğünü ise Cem Deliormanlı’nın üstlendiği oyunda, gösterişli kostümler ise tasarımcı Aslı Filinta imzalı. Filinta oyun için, 18. yüzyıl Fransız modasını yansıtan volanlı ve dantel işlemeli gömlekleri, temizliğin simgesi olarak anımsanan beyaz keten elbiseleri, dönem ayakkabılarını ve gece mavisi ipek kadifeleri tasarladı. Kostümlerin arasında en çok dikkat çeken, Marquis de Sade’ın kanıyla yazı yazdığı çarşaflar ve kıyafetler.

16-11/23/asli-filinta-1479897195.jpg

Tüy Kalemler'in kostümleri tasarımcı Aslı Filinta imzalı

Her bir parçayı Marquis de Sade’dan esinlenerek tasarlayan Filinta, Sade’ın parmaklarının ucunu keserek kendi kanıyla yazı yazdığı kumaşları hazırlarken, yazarın Justine adlı romanınındaki Fransizca kelimelere yer verdi.

Dönem kostümlerinin kusursuz şekilde hazırlandığı Tüy Kalemler’de, Madeleine’in final sahnesinde üzerinde gördüğümüz, oyunun dramatik yanını güçlendiren kostümünü ise aklınızdan çıkaramayacaksınız.

Oyunun gösterim tarihleri için tıklayın

ETİKETLER: ASLI FİLİNTA , ERDAL BEŞİKÇİOĞLU , TİYATRO , ÇAĞDAŞ SANAT