LIVING
LIVING

13 Eylül 2021

Milan Design Week’in Ardından Radarımıza Takılanlar

YAZI: BAHAR ERGEL

Dünyanın en prestijli tasarım fuarı Milan Design Week, Supersalone adıyla 5-10 Eylül arasında gerçekleşti ve 22 ülkeden 170 genç tasarım öğrencisi ve 39 bağımsız tasarımcı ile %16'sı İtalya dışındaki ülkelerden olmak üzere 425 marka, ürünlerini sergiledi.

Bu yılın moda dünyası açısından değerli çıktılar verdiğini söylemek mümkün; zira Dior ve Hermès gibi büyük moda evleriyle sanatçıları bir araya getiren işbirlikleri de gerçekleşti. 

Dior Maison, Madalyon sandalyesini yeniden yorumlamak için farklı tarzlara sahip 17 tasarımcı ve sanatçıyı görevlendirerek bir yeniden üretimi sahiplendi. Bu 17 sanatçı ise dünyanın her yanından özgün çizgilere sahip olan Sam Baron, Nacho Carbonell, Pierre Charpin, Dimorestudio, Khaled El Mays, Martino Gamper, Constance Guisset, India Mahdavi, nendo, Joy de Rohan Chabot, Linde Freya Tangelder, Atang Tshikare, Seungjin Yang, Ma Yansong, Jinyeong Yeon, Tokujin Yoshioka ve Pierre Yovanovitch. 

Dior Maison'un ikonik parçalarından biri olan gri ve beyaz renklerde orijinal oval sırtlı Madalyon sandalye, Christian Dior tarafından Louis XVI stiline olan sevgisinden dolayı yeniden üretimi yapılacak biricik parça olarak seçildi. Bu sandalyeler, modacının defilesindeki konukların oturması için tercih ettiği "gösterişsiz, sade ve her şeyden önce klasik ve Parisli" atmosferin bir parçasıydı. 

milan design week dior
© Alessandro Garofalo 

 

Hermès, fuar alanında renkleri ve hacmiyle dikkat çeken entalasyonuyla yer alıyor ve Charlotte Macaux Perelman tarafından tasarlanan bu sürükleyici ortamda ziyaretçilerini en yeni ev ve dekorasyon koleksiyonlarıyla tanıştırıyor. Her biri benzersiz grafik desenlerle eşsizleşen beş odacık, özel tasarımları da kendi aurasını mekana yansıtacak şekilde sergileme imkanı sunuyor. 

milan design week dior
Design Boom

 

milan design week dior

Studio mumbai tarafından tasarlanan organik şekilli koltuk 'sillage d'Hermès'  / Design Boom

 

Gucci Décor’un ise tasarım haftasında sergilenen, 2021 koleksiyonunda ünlü Floransalı şirket Ginori 1735 ile ortaklaşa oluşturulan renkli porselen sofra takımları yer alıyor. Koleksiyonda ayrıca yeni çatal bıçak takımı, mumlar, duvar kağıdı, yumuşak mobilyalar, minderler, battaniyeler ve yorganlar ve mobilyalar bulunuyor. 

milan design week dior

Armani'nin sınırlı sayıda tasarlanan zarif dolabı da dikkat çeken ayrıntılar arasında. İnce Japon işçiliğini vurgulayan tasarımda dokuma detaylı dış kısım ve mermeri andıran ışıltılı motiflerle süslenmiş paneller tasarımı zamansız kılıyor. 

milan design week dior

ETİKETLER: DESİGN WEEK , DİOR , GUCCİ , HERMES , ARMANİ