METROPOL
METROPOL

05 Mart 2021

Altın Küre Ödüllü "Soul" Neden İzlenmeli?

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Soul
@pixarsoul

İlk bakışta animasyon türünde bir film olduğu için Soul’un sadece çocuklara özgü olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Altın Küre’de En İyi Animasyon Film ve En Özgün Film Müziği dalında kazandığı ödüllerle sadece bundan ibaret olmadığını kanıtladı. Pixar’ın detaylara son derece önem verdiği yapımları arasında büyük ses getirmeyi başaran Soul, bir müzik öğretmeni olan Joe Gardner’ın caz piyanisti olma hayaliyle birlikte başına gelenleri konu alıyor ancak izlemeye başladıktan bir süre sonra hayatın anlamını sorgulamaya başlarken buluyorsunuz kendinizi. Tam da bu sebeple yetişkinler için de izlenmesi gereken bir film halini alıyor.

Nostaljik bir New York

Elbette en başta muhteşem bir New York manzarası çiziyor bizlere Soul. Ancak bu büyülü şehrin atmosferini renkler ve detaylar eşliğinde biraz nostaljik bir havada sunmayı tercih ediyor.

Caz müziğin en keyifli hali

Jamie Foxx’un seslendirdiği Joe Gardner’ın küçük yaşlardan beri caz piyanisti olma tutkusu sayesinde bizler de bu müziğinin en keyifli halini dinleme fırsatını elde ediyoruz. Zaten filme En Özgün Film Müziği dalında Altın Küre kazandırması da bunun eseri.

Hayata dair verdiği güçlü mesajlar

İşte Soul’u izlerken ister istemez kendinize şu soruyu sorduğunuzu fark ediyorsunuz; “Benim hayattaki amacım ne?” Ayrıca her ne olursa olsun hayata tutunmak için bir nedeniniz olduğunu da idrak etmenize yardımcı oluyor. Özellikle içinden geçtiğimiz zamanların zorluk seviyesi düşünülürse, içten içe mutlu olmanızı da sağlıyor bir noktada.

Soul
@pixarsoul

 

ETİKETLER: SOUL , SİNEMA , FİLM