14 Eylül 2019

Modunuzu Yükseltecek 10 Beslenme Önerisi

YAZI: DİLARA KOÇAK

beslenme,önerisi

Fotoğraf: Instagram/luciacuesta_

Stres, üzüntü veya tam tersi sevinç gibi duygular sizin de yeme ve içme davranışlarınızı etkiliyor mu? Duygusal yeme durumu birçok duyguya karşılık görülebiliyor; bu durum kimi birey için daha fazla yemeye sebep olurken, kimisi için de besin alımının sınırlanmasına sebep oluyor. Peki duygu durumu yemek seçimlerini nasıl etkiliyor ve araştırmalar bu konu hakkında neler söylüyor?

 

Serotonin Teorisi

Sağlıklı beslenme hem fiziksel hem de psikolojik sağlığımızdan sorumlu. Başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere, diyabet, kanser ve obezite gibi yaygın hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde etkili olduğu kadar zihinsel sağlığımız üzerinde de koruyucu etkileri var. Peki 'Serotonin Teorisi'ni hiç duymuş muydunuz? Serotonin teorisi; besinlerin ruh halimizi nasıl etkilediğini gösteren bir kuramdır. Serotonin; triptofan adı verilen bir amino asit tarafından üretilir. Sadece ruh halimizden değil uyku-uyanıklık, iştah kontrolü gibi yaşamsal fonksiyonlarımızdan da sorumludur. Vücutta yükselmesi ise modunuzun artmasına sebep olur. "Hangi besinlerde daha çok bulunur?" diye soracak olursanız; daha çok kabuklu deniz ürünlerinde, muz, ananas, erik, fındık, süt, hindi, ıspanak ve yumurta gibi besinlerde yer alır.

 

Suyun Rahatlatıcı Gücünden Faydalanın

Sadece besinlerin değil suyun da rahatlatıcı gücüne inanın. Çünkü 120 yetişkin kadının dahil edildiği bir çalışmada günlük tüketilen toplam su miktarının duygu durumu üzerine etkilerine bakılmış. Su tüketimine göre kadınlar 3 gruba (Düşük=Günde 1.5 litre, Orta= Günde 2.5 litre ve Yüksek=Günde 3 litre ) ayrılmışlar. Toplam su alımı yüksek olanlar kadınlarda gerginlik, öfke, şaşkınlık, depresyon ve yorgunluk puanları düşük bulunmuştur. 

 

Modunuzu Yükseltecek 10 Beslenme Önerisi:

1. Güne protein içeriği yüksek bir kahvaltı ile başlayın.
2. Yağlı tohumlardan badem ve fındığa ara öğünlerinizde yer verin.
3. Haftada en az 2 kez balık tüketin.
4. Öğünlerinizde ıspanak, roka, maydanoz, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelere yer verin.
5. Salatalarınıza badem, ceviz, fındık, kabak çekirdeği gibi magnezyum içeriği yüksek yağlı tohumlar ekleyin.
6. Günde 2.5-3 litre su tüketmeye özen gösterin.
7. Günün yorgunluğunu atmak için melisa, papatya ve yasemin gibi bitki çaylarından faydalanın.
8. Ananasın üzerine biraz tarçın ekleyip tüketebilirsiniz.
9. Gece yatmadan önce ballı süt hazırlayıp kendinizi daha rahatlamış hissedebilirsiniz.
10. Yine gece yatmadan önce yapacağınız yürüyüş kendinizi daha iyi hissetmenize uykuya daha kolay dalmanıza yardımcı olur.

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , SAĞLIKLI BESLENME , SEROTONİN