28 Eylül 2019

5 Adımda Sağlıklı ve İyi Yaşam Rehberi

YAZI: DİLARA KOÇAK

  sağlıklı,yaşam

Fotoğraf: Instagram/@annelauremais

Hep sorduğunuz benim de yıllardır hep anlattığım bir konu hakkında konuşalım istiyorum bugün: Sağlıklı ve iyi yaşam. Sağlıklı ve iyi yaşam denilince aklınıza günde en az 7-8 saat uyku, düzenli fiziksel aktivite ve stresten uzak bir yaşam geliyor olabilir. Peki ya beslenmenin önemi? Yeterli ve dengeli beslenme merkezde yer alıyorsa az önceki saydıklarım yardımcı faktörlerden. İşte 5 adımda iyi yaşamın kilit noktalarından birkaçını paylaşıyorum sizlerle.

 

1. Önce gülümseyin

“Önce gülümse” benim yıllardır kullandığım bir deyim. Gülümsemenin bir sihri olduğuna inanıyorum. Yapılan araştırmalar, yüz ifadeleriyle olumlu duygunun geliştirildiğini ve bu sayede kişilerin ruh halinin duygularıyla daha uyumlu hale geldiğini söylüyor. Gülümseme üzerine yapılan çalışmalar, gülümsemenin stresi azalttığını, daha güvenilir görünmenize yardımcı olduğunu, üretkenliği ve yaratıcılığı artırdığını ortaya koyuyor.

 

2. Olumlu düşünün

Yapılan araştırmalar olumlu düşünmenin, bireylerin hem fiziksel, hem de psikolojik sağlığını olumlu yönde etkilediğini gösteriyor. Bireyler zorluklara karşı daha dayanıklı hale gelirken, stresle baş etme becerileri de artıyor. Fiziksel olarak ise başta kardiyovasküler hastalık riski olmak üzere çeşitli hastalıkların görülme oranı ve kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölüm riskleri de daha az oluyor. Böylelikle olumlu düşünme bireylerin yaşam kalitesini artırarak, ömrü uzatıyor.

 

3. Susuz olmaz

Su içmek sağlıklı bir yaşamın kilit taşlarından biri. Çünkü sadece yiyeceklerin sindiriminde, emilimi ve hücrelere taşınmasında değil metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılmasında, vücut ısısının denetiminin sağlanmasında ve eklemlerin kayganlığının sağlanmasında da su içmek önem kazanıyor. “Su demek hayat demektir” diye boşuna söylemiyoruz. Eğer lezzeti sebebiyle tüketiminde problem yaşıyorsanız, suyunuzu çeşitli meyve ve sebzelerle renklendirerek, lezzetini arttırabilir ve içimini kolaylaştırabilirsiniz.

 sağlıklı,yaşam

Fotoğraf: Instagram/@annelauremais

4. Tabağınızın yarısında meyve ve sebze birlikteliği

Meyve ve sebzeler günlük beslenmemizin olmazsa olmaz besin gruplarından biri. İçeriğinde bulunan çeşitli vitamin, mineral ve antioksidanlarla sağlık üzerine birçok faydası var. Genel olarak baktığımızda bu besin grubu; büyüme ve gelişmede, hücre yenilenmesinde, deri ve göz sağlığında, diş ve diş eti sağlığında, kan yapımında ve hastalıklara karşı direnç oluşmasında rol alıyor. Bilinen sağlık faydalarının yanında tabağınızın yarısında sebze ve meyvelerin olması iştah kontrolüne de yardımcı oluyor.

 

5. Balık tüketin 

Sağlıklı beslenmede balık, yüksek omega-3 içeriği sebebiyle tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Yapılan araştırmalar balık tüketiminin koroner kalp hastalığı riskini azalttığını, total kolesterol seviyelerini düşürdüğünü ve çeşitli kanserlere karşı koruyucu etkisi olduğunu söylüyor. Amerikan Kalp Derneği, haftada 2 porsiyon balık tüketimini kardiyovasküler sağlık için öneriyor. Bu yüzden haftanın en az 2 gününü balık günü olarak belirleyip; balığı ızgara, fırın veya buğulama yöntemiyle tüketebilirsiniz.

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , SAĞLIKLI VE İYİ YAŞAM , SAĞLIKLI YAŞAM , GÜLÜMSEME