26 Aralık 2021

Nightmare Alley Filminin Kostümleriyle 40’lara Dönüş

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-12/22/nightmare-alley.png

Fotoğraf: Kerry Hayes

Son yıllarda beyazperde bir nevi altın çağını yaşıyor desek yanılmış olmayız. Zira vizyona giren ve girmeyi bekleyen pek çok filmin kadrosu son derece zengin ve daha bu noktadan ilgi çekmeyi başarıyor. Başrollerinde Cate Blanchett, Bradley Cooper ve Rooney Mara gibi isimlerin yer aldığı Nightmare Alley de bunlardan biri. William Lindsay Gresham imzası taşıyan ve 1946'da yayınlanan bir romandan uyarlanan gerilim türündeki filmin yönetmen koltuğunda ise Oscar ödüllü Guillermo del Toro var.

21-12/22/stan-carnival-look.jpg

1940’lı yıllarda geçen Nightmare Alley’de Bradley Cooper, insanları psişik güçlere sahip olduğuna inandıran karnaval işçisi Stanton Carlisle’a hayat veriyor. Konusu itibariyle de aslında Stan karakterinin bu amaç doğrultusundaki hikayesine odaklanılıyor. Kadrosu ve hikayesi dışında dikkat çeken diğer bir önemli detay ise kostümleri oluyor elbette. Geçtiği dönem göz önüne alındığında filmin kostüm tasarımcısı Luis Sequeira, karakterlerin sosyal statüsüne göre gelişmelerini gözler önüne sermeyi amaçlamış ilk etapta.

Vogue’a verdiği röportajda Sequeira, “Guillermo ve ben, farklı paletler ve dokular aracılığıyla bu iki zıt kutuplu dünyayı yaratmak hakkında başlangıçta konuştuk. Karnavaldaki karakterlerin kostümlerinin eski ve yıpranmış görünmesini istedim. Sonra şehre taşındığımızda ise tüm mesele karakterlere o zamanın kıyafetlerini giydirmekti.” diyor.

Kostümlerin karakterlerin iç dünyalarını ortaya koyduğuna bir diğer örnek de, Cate Blanchett tarafından canlandırılan ve Stanton'ın sahtekar olduğunu ifşa etmeye çalışan göz alıcı psikiyatrist Dr. Lilith Ritter. Şık elbiseler ve kadife pelerinlerden oluşan kıyafet dolabı, karakter hakkında yapılabilecek sözlü bir açıklamadan daha fazlasını ortaya koyuyor. Yönetmen Guillermo Del Toro da Luis Sequeira’nın seçimlerinden oldukça memnun. “Luis kişiliği yansıtan ve hikayeyi anlatmaya yardımcı olan kostümleriyle bir gerçeklik tasarladı.” sözleriyle de bu düşüncesini destekliyor.

21-12/22/lilith_cape_111521.jpg

ETİKETLER: NİGHTMARE ALLEY , BRADLEY COOPER , CATE BLANCHETT , ROONEY MARA , FİLM , KOSTÜM , MODA