13 Mart 2015

Orta Doğu’nun Parizyen Kahramanı Elie Saab

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Elie Saab, Doğu ile Batı’yı sentezleyen bir zarafet köprüsü. Bir zamanlar Orta Doğu'nun Paris'i olarak anılırken şimdilerde coğrafyanın savaş nişanelerini üzerinde taşıyan Beyrut’un kolektif belleği, Saab'ın tasarım öyküsüne de yansımış. Yoktan var etmenin sırrını Beyrut’la keşfeden Saab, güçlü olduğu kadar naif. Uçuşan kumaşların saflığıyla ördüğü masalların çekiciliğine kapılmamak elde değil.

 

 

Fotoğraf: Getty Images Turkey

80’lerde Elie Saab Couture House’u kurarken henüz 18 yaşında. Lübnan kadınlarını ve Arap dünyasını kısa sürede fetheden tasarımcının Orta Doğu sınırlarından taşması, Fransız Haute Couture Federesyonu’nun “in“ listesine dahil olan tek Lübnanlı tasarımcı olmasına kadar uzanıyor. Aidiyet duygusundan yola çıkarak, kim olduğunu, nereden geldiğini kültürlerarası vizyonuyla bütünleştiren Elie Saab, yaşadığı toprakların tılsımını Paris’in köklü ve güçlü duruşuyla birleştirerek modern ve egzotik bir Parizyen Masalı yaratıyor.

 

 

Fotoğraf: Elie Saab

Modernlik vurgusu Elie Saab’ın tasarım dilinin kuvvetli bir iletişim aracı. 2015-2016 Sonbahar/Kış hazır giyim koleksiyonunda, günümüzün fonksiyonel dinamikleriyle yola çıkması gerçekle bağlantısını koparmadan hayal kurabilmesinin göstergesi.

Yaratıcılık ona göre hayal gücü demek. Kendi kimliğini keşfetmek, bu hayal gücünü kullanmak için gerekli bir ehliyet. Bu yolda onu bir adım ileriye taşıyan yol arkadaşları, Elie Saab kadınları. Halle Berry de bu kadınlardan biri. 2002 yılındaki Oscar görünümü daha dün gibi aklımızda. 

 

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Oscar'da Halle Berry ile başlayan Elie Saab fırtınası, kırmızı halıyı ele geçirmiş durumda. Saab’ın sadeliği bir doz ihtişamla süsleyerek oluşturduğu kadın profili hem duru, hem feminen. Geçen yıl Angelina Jolie’nin kırmızı halıdaki asaletini, kullandığı tül ve gümüş taşlara aktaran Saab, bu yıl da Jeniffer Lopez'i kadrosuna dahil etti. 

 

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Orta Doğu'nun ruhunu tül, dantel ve taş üçlüsüyle bir peri masalına çeviren tasarımcı, imzasıyla haute couture’ün kalbini Beyrut’a taşımakta.

 

 

ETİKETLER: ANGELİNA JOLİE , JENNİFER LOPEZ , HALLE BERRY , PARİS , ELİE SAAB , HAUTE COUTURE , BEYRUT