16 Haziran 2016

Gökkuşağı Bayrağının Altındaki Prens: Cambridge Dükü William

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Cambridge Dükü Prens William ve Cambridge Düşesi Kate Middleton dünyanın en sevdiği kraliyet üyeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor olabilir. Gerek mutlu aile tabloları, gerekse toplumsal duyarlılıkları bu kraliyet çiftini farklı kılıyor. Çünkü onlar, hızla globalleşen, cinsiyet sınırlarının etkisiz hale getirildiği ve özgür söylemlerin marş olduğu yeni dünyaya ayak uydurmaya hazır. Bu farkındalıkla birlikte, İngiliz kraliyet ailesinin tarihinde ilk kez bir prens, LGBT dergisinin kapak yıldızı oldu. Prens William sadece kapak yıldızı olmakla kalmadı, Kensington Sarayı'na davet ettiği LGBT üyelerinin özgürlük ve eşitlik mücadelerini ve sorunlarını da dinledi. Böylelikle, Prens William'ın kalıplara, klişelere meydan okuyan yenilikçi ruhunun yalnızca denim pantolonla yoga yapmaktan ibaret olmadığını da anladık. 

Prens William AttitudeFotoğraf: Attitude

ABD’nin Orlando kentinde, Pulse isimli eşcinsel kulübüne düzenlenen korkunç saldırıda hayatını kaybeden 49 kişinin ardından sessiz kalmayan Prens William, İngiltere'nin en çok okunan LGBT dergisi Attitude'a verdiği röportajda duygularını ve düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: "Hiç kimse cinsiyeti ve cinsel yönelimi yüzünden şiddete maruz kalmamalı. LGBT üyesi bir sürü cesur ve yürekli genç var. Hikayelerini dinlerken asla umutlarını kaybetmediklerini fark ettim. İşte bu umut gelecek için hepimizde olmalı."

Prens William AttitudeFotoğraf: Attitude

İngiliz hükümeti için toplumsal cinsiyette eşitliğin sağlanması mühim bir konu. İlkokullarda yürürlüğe sokulan cinsiyetsiz üniforma reformunda bu konuya değinmiştik. Yeni nesillerin önyargısız büyümesi, Kraliyet ailesinin yeni neslin eşitlik ve adalet savaşına destek vermesi başta LGBT üyeleri olmak üzere, dünyanın geleceği için umut verici.

 Kraliyet Mutluluğu Fotoğraf Albümü

ETİKETLER: PRENS WİLLİAM , KENSİNGTON SARAYI , ATTİTUDE , ORLANDO , LGBT