23 Nisan 2017

Girl On Girl: Female Gaze Çağında Sanat ve Fotoğrafçılık

YAZI: LEYLA HAZAL ÇETİN

girl on girl

Londra’lı yazar ve küratör Charlotte Jansen’ı bilenler Dazed ve Elephant Mag gibi dergilerden bilir. Bilmeyenler içinse, ses getiren yeni kitabı Girl On Girl Jansen ile tanışmak için mükemmel fırsat.

Kameranın her iki tarafında da kadınların olduğu anları bir araya getiren bu kitap, günümüzü ‘Female Gaze’ çağı olarak nitelendiriyor. Girl On Girl, kadınların gözünden kadın fotoğraflarını bir araya getirirken son dönemin önemli 40 kadın fotoğraf sanatçısıyla yaptığı röportajlarla da erkek bakış açısının domine ettiği film ve sanat endüstrisini eleştiriyor. 

Özellikle sinematografide, film ve sanat endüstrisinde, erkek bakış açısından, erkek karakterlerin ağırlıkta olduğu ve yine erkek izleyiciler için çekilmiş film ve fotoğrafların baskın olduğu bir gerçek. Bu erkek egemen bakış açısına bir eleştiri niteliğindeki kitap tek bir soru soruyor: “Kadınlara nasıl bakmalıyız?” Fotoğraf sanatçılarının işlerinde ve röportajlarında gizli olan cevapsa bizi ‘Female Gaze’ konseptiyle karşı karşıya bırakıyor.

girl on girl

‘LA Girls’ 2015, Fotoğraf: Mayan Toledano

Kameranın kadın dominasyonunda olduğu anların başarısının ispatı olarak da nitelebileceğimiz kitap, fotoğraf sanatının çarpıcı örneklerini bir araya getiriyor. ‘Female Gaze’ konseptinin asıl çıkma nedenini erkek egemen sanat olarak gören kitabın yazarı Charlotte Jansen, kadın fotoğrafçılığının aktivist bir hareket olarak algılandığını anlatıyor. Jansen’a göre bu aktivist algının asıl nedeni az sayıda kadın fotoğraf sanatçısı olması ve fotoğraflarda kadınların metalaştırılması.

Kitap, adıyla kadınların objeleştirilmesine gönderme yaparken, feminizmle arasına mesafe koymayı da, sanatçıların eserlerine odaklanarak başarıyor. Mayan Toledano, Petra Collins, Monika Mogi ve Maya Fuhr’un da içlerinde bulunduğu 40 başarılı sanatçıdan biri de Pınar Yolaçan. New York’da yaşayan sanatçıyı hazırladığı ‘Perishables’ fotoğraf serisi ile hatırlayabilirsiniz. Farklı yaş ve kültürlerden kadınların Yolaçan’ın hayvan organları ve derilerinden hazırladığı kıyafetlerle çekilmiş fotoğraflarına bu kitapta da yer verilmiş.

Laurence King Publishing’in yayınladığı Girl On Girl 16 Nisan’da çıktı, kitaplığında yeri olanlara duyurulur. 

ETİKETLER: KİTAP , FOTOĞRAF