02 Aralık 2015

Gelinliğe Evet De: Randy Fenoli

RÖPORTAJ: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

10 sezonu aşkın bir süredir yayında olan Amerika'nın hit reality şovlarından Gelinliğe Evet De (Say Yes to the Dress), gelin adaylarının mükemmel elbiseyi ararken çıktıkları zorlu yolculuğu keyifli bir bakış açısıyla televizyona taşıyor. TLC Türkiye'de yayınlanan programda gelin adaylarının en büyük destekçisi Randy Fenoli, sezonun gelinlik trendleri ve mükemmel elbiseye dair merak ettiklerimizi yayınladı.

 Vera Wang Sonbahar/Kış 2016 gelinlik koleksiyonundan.Vera Wang Sonbahar/Kış 2016 gelinlik koleksiyonundan. 

Gelinliğe Evet De, Amerika'nın hit televizyon programlarından; üstelik 10 yılı aşkın bir süredir yayında. Şimdi şovla tanışma sırası Türkiye'nin. Bizi ufak bir tanıtım turuna çıkarır mısınız?

Bence Türkiye bu programa bayılacak! İnsanları bir şekilde yakaladığımızı düşünüyorum; çünkü işin özü bir aile kurmakla ilgili. Gelinlik randevusu esnasındaki herkesle kendinizi özdeşleştirebilirsiniz: Bütçeyi aşmamak için endişe eden bir anne, küçük prensesinden ayrılacağını düşünen bir baba, aslında ilk olarak kendisinin evlenmesi gerektiğini düşünen bir abla… Bu insanları bir araya getiren bir aile şovu; bu sevgiyle ilgili!

 

Tecrübeleriniz ışığında sizce toplam bütçenin maksimum ne kadarı gelinliğe harcanmalı?

Öncelikle imkanlarından bağımsız olarak herkesin bir düğün bütçesine sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Bu bütçede hangi kalemlerin öncelikli olduğunu seçmek size kalmış. Bu gelinlik mi, çiçekler çi, DJ mi, pasta mı, mekan mı yoksa kaç konuğun geleceği mi? Kendi hikayenize göre bu önceliklendirmeyi yapabilmeniz gerçekten çok önemli ve emin olun bütçe dağılımları siz düğününüzü planlarken değişebilir. Bir gelinliği çok beğendiyseniz ama fiyatı bütçenizi aşıyorsa, daha küçük bir çiçek buketiyle idare etme olasılığını değerlendirmeniz gerekir. Eğer buket değil de pasta daha önemsizse, belki modern bir çözüme giderek bir şeker barı kurabilirsiniz. Bir DJ çoğu zaman canlı müzik yapan bir gruptan daha hesaplı olabilir. Para, sizi en fazla nasıl mutlu edecekse öyle harcanmalı. Ama her daim bir bütçe olmalı.

 

"Gelin adayları mükemmel parçayı bulamayacakları için endişe ediyorlar. Ben de onlara daha önce düğününe çıplak katılan bir gelinle hiç karşılaşmadığımı söylüyorum!"

 

Sizce gelinlik seçiminde gelin adaylarını en fazla strese sokan faktör ne?

Gelin adayları mükemmel elbiseyi bulamayacakları için endişe ediyorlar. Ben de onlara daha önce düğününe çıplak katılan bir gelinle hiç karşılaşmadığımı söylüyorum! Esas mesele, doğru gelin adayını doğru gelinlikle eşleştirebilmek. Evleneceğiniz adamı görünce, onunla hayatınızı geçireceğinizi bilirsiniz derler. İşte tam olarak bunun gibi!

 

Peki bu sendromdan kurtulmanın bir yolu var mı?

Bazı gelinler "ya yarın daha iyi bir elbise gelirse?" diye durmaksızın endişeleniyorlar; evet yeni elbiseler geliyor, hem de her gün, ama bu bir bara gidip "nişanlımla olmalı mıyım bilmiyorum, çünkü karşıma yeni bir adam çıkabilir" demek gibi. Durmanız gereken bir nokta olduğunu bilmelisiniz. O gelinliği bulduğunuzda bu ilk görüşte aşk gibi olacak. Tıpkı o gün sizinle mihrapta yürüyecek adamı bulduğunuzda olduğu gibi.

 

"Kusursuz gelinliği bulmak için mantığınızın değil, kalbinizin sesini dinleyin."

 

Sezonun en çarpıcı gelinlik trendleri neler?

Bohem olabilirsiniz, prenses olabilirsiniz, biraz daha cüretkar bir parça seçebilir veya geleneksel çizgilere yakın durabilirsiniz. Bence her şey bir trende dönüşebilir; ama dönemsel olarak en çok neyin revaçta olduğundan bahsetmemiz gerekirse cevabı, derin sırt dekolteleri. Yakalar ise bunun tam dersi, onlardan mümkün olduğunca uzak durmanızı tavsiye ederim. Hem pek modern görünmüyor, hem de hareketlerinizi kısıtlaması kaçınılmaz. Bu nedenle straplez elbiselerin muhtemelen her zaman popüler olacağını eklemem gerek. Son zamanlarda yırtmaçlı modellerle çokça karşılaşıyorum, ancak gelin adaylarının onları tercih edip etmediği konusunda bir fikrim var. Podyumlarda pantolon takımlar yükselişe geçse de, onların da pek rağbet gördüğünü sanmam. Her gelin adayı, kendi trendini kendisi yaratıyor.

Vera Wang Sonbahar/Kış 2016 gelinlik koleksiyonundan.Monique Lhullier Sonbahar/Kış 2016 gelinlik koleksiyonundan. 

Mükemmel elbiseyi bulmak için sırrınız ne?

Mantığınızın değil, kalbinizin sesini dinleyin. Bazı gelinler kapıdan içeri girer girmez "aklımda şöyle bir elbise var, tam olarak şu şekilde gözükmeli ve herkes beni gördüğünde şöyle düşünmeli " diyor. Şunu unutmayın; bir elbisenin size nasıl hissettireceğini, onu denemeden bilemezsiniz. Size kendinizi güzel hissettiren o elbiseyi bulduğunuzda, bunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz. İşte o zaman, sizi gören herkes hayatlarında gördükleri en güzel gelin olduğunuzu düşünecek. Çünkü bunun gelinlikle ilgisi yok, bu sadece sizin onun içinde kendinizi nasıl hissedeceğinizle ilgili.

 

Daha fazla ilham için tüm zamanların en ikonik gelinliklerine hemen göz atın:

ETİKETLER: VOGUE WEDDİNG , GELİNLİK , GELİNLİK TRENDLERİ , BRİDAL , RANDY FENOLİ , TLC TÜRKİYE , 2016WEDDİNG , VOGUEWEDDİNG