19 Aralık 2014

Bir Başka Marakeş

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

Marakeş, maceraperest gezginler için özellikle kış aylarında oldukça revaçta bir destinasyon. Etkileyici doğası ve insanı dar sokakları gibi içine çeken egzotik dokusu düşünüldüğünde bu bir sürpriz sayılmaz. Ancak seyahat rehberlerinde konuşulmayan bir şey var ki, o da Marakeş'in herkese göre bir destinasyon olmadığı. Kaosun daimi kural olduğu bu şehri sindirmek için, karışıklığa kolaylıkla adapte olabilmek şart. Yine de tüm bu kaosun arasında, beklenmedik huzur vahalarıyla da mevcut. Şehrin eski merkezi Medina'nın yüksek, solgun pembe duvarları, Marakeş'in tüm keşmekeşini ve egzotik enerjisini içinde bir labirent misali içinde saklasa da, bu duvarların çok uzağında daha farklı bir Marakeş var. Fellah Hotel, Fas'ın bu masalsı şehrinde yükselen alternatif bir huzur vahası.

 

 

Fellah, Arapça'da çiftçi anlamına geliyor. Bu isim seçimi sandığınızdan çok daha isabetli, zira Marakeş'in dışında konumlanan Fellah Hotel'in her köşesinde farklı meyve ve sebzeler yetişiyor, restoranda bu mahsüller tüketiliyor: Cezayir kökenli eski bir finansçı ve Kazablanka doğumlu aktris eşi tarafından açılan otel, sürdürebilir bir hayat tarzını ve lokal kültürü desteklemek konusunda oldukça hassas. Fellah'ın hikayesi, aslında dört yıl önce başlıyor. Dünyanın her köşesinden sanatçıları, yazarları ve araştırmacıları ağırlayan, bir taraftan da Kuzey Afrika'nın yaratıcı sahnesine destek veren Dar al-Ma'mûn, zaman içinde UNESCO'nun tanıdğı bir sanat merkezinden, bölgeyi kalkındıran ve destekleyen bir girişime dönüşüyor. Böylelikle projelendirilen Fellah Hotel ise, 2013'ün son aylarında kapılarını açıyor.

 

 

 

Burası Marakeş'in dingin yüzü olmasına karşın şehrin ışıkları, arada sırada kaosa karışmak isteyenlerin ulaşabileceği makul bir uzaklıkta. Biraz kalabalıktan zarar gelmez diyenler, pemde duvarların ardında saklanmış Old Medina'nın labirenti andıran sokaklarında egzotik alışveriş deneyimleri yaşayabilir. Rotayı eski şehirden yeni şehir Gueliz'e çevirdiğimizde ise, 2008 yılındaki ölümünün ardından Yves Saint-Laurent'in küllerinin serpildiği Jardin Majorelle'e uğramadan geçmemek gerek. Oldukça geniş kaktüs koleksiyonuyla dünyanın en iddialı bahçeleri arasında anılan Jardin Majorelle'in hemen karşısındaki konsept butiği 33 Rue Majorelle, modernizmle otantik dokunuşları harmanlayan lokal tasarımcılar, edisyonlarını burada sergileyen sanatçılar ve global markalarla, konuklarını "Shop Differently" mottosuna yaraşır biçimde farklı bir alışverişe davet ediyor.

 

 

Havalı ve konforlu odalarının yanı sıra, Houria Hafoufou ve Redha Moali tarafından tasarlanmış 10 özel villası bulunan Fellah Hotel'de hayat neredeyse modern bir koloni düzeninde ilerliyor. Her akşam otelin sinema salonunda gerçekleşen film gösterimleri, 10 bini aşkın kitabın yer aldığı kütüphanesi, Sandra Insoha ile yoga seansları, moleküler gastronomiye yoğunlaşan restoranı ve çocuklar için hazırlanan sanat eksenli aktiviteleriyle Fellah Hotel, yalnızca Fas sınırlarında değil, tüm dünyada çıtayı yükselten bir kültür oluşturmayı çoktan başarmış bile. Son yıllarda global parti sahnesinin en prestijli etkinliklerinden biri olarak kabul gören Boiler Room'un Fas çıkarmasına ev sahipliği yapan otel, şehrin hip lokalleri için de vazgeçilmez bir kaçamak adresi. Dileyenlerin otelin şefinden kişiye özel yemek pişirme atölyelerine katılabileceği, dileyenlerin ise oldukça otantik bir ringde boks dersi alabileceği Fellah Hotel, aktivitelerinin sınırsızlığı kadar, Atlas Dağları'nın gölgesinde keşfedilmeyi bekleyen doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor.

 

 

Konu Fas'a has gastronomi deneyimlerine geldiğinde, otelin biraz dışına çıkmak gerekebilir; zira Marakeş'in kendine has yeme-içme noktaları, başlı başına bir keşif seansını hakediyor. Le Comptoir Darna, füzyon dokunuşlarla şekillenen Fas mutfağı seçkisi, ünü şehir sınırlarını aşmış kokteylleri ve özel şovlarıyla Marakeş'in iddialı ve üst kalibre adreslerinden. Tekrar şehrin dışına çıktığımızda özellikle Marakeş'in expat kalabalığını hedef alan restoran ve bar Bô & Zin, şehrin gece hayatı sahnesinde önemli bir yer tutuyor. Tüm bu adresler bir tarafa; Marakeş'in esas sırları, yüksek ve tenha duvarların ardında. Bunu hangi köşeden keşfetmek istediğiniz ise, tümüyle size kalmış.

 
 
 

 

ETİKETLER: MARAKEŞ , FAS , FELLAH HOTEL , DAR AL-MA'MÛN , KUZEY AFRİKA , BÔ & ZİN , COMPTOİR DARNA , 33 RUE MAJORELLE , JARDİN MAJORELLE , OLD MEDİNA , YAŞAM , SEYAHAT