30 Eylül 2014

Ayrılsak da takipteyiz

YAZI: AYŞİM ÖZGÜR

Yaşadığımız çağda birinden ayrılmak için ondan ayrılmak yetmiyor. Çünkü artık her şey Facebook’ta bir ilişki durumu seçeneği olan “karışık”tan daha da karışık. Üniversitedeyken en yakın arkadaşlarımdan biri ayrıldığı kız arkadaşını her gün görmeye devam ederek kalp ağrısıyla başa çıkamadığı için farklı bir okula yatay geçiş yapmıştı örneğin. Gerçekten de bu karar çok daha kısa sürede toparlanmasına epey yardımcı oldu. Sonradan öğrendik ki kız da o dönemlerde okul değiştirdiği için arkadaşıma minnettar olmuş ve ayrılığın üstesinden bu sayede daha kolay gelmiş. Şimdi mi? Artık sizi terk eden sevgiliniz Afrika’ya gitse bile kâr etmiyor. Bir bakmışsınız Instagram’da fotoğraf: Kenya’da fillerle günbatımı keyfi #hayatdevamediyor.

Yeni sevgilisinin saç modeli tıpkı sizinki gibi olan eski sevgili, otomatik doğumgünü hatırlatıcısında hortlayan eski sevgili, ortak arkadaşınız parti fotoğraflarında eğlenen eski sevgili, tweet’leriyle laf sokan eski sevgili, kendi hesaplarınızdan çıkardığınız halde FBI’ı kıskandıracak casusluk yöntemleriyle neler yaptığına bakmaya doyamadığınız eski sevgili… Ve belki de en kötüsü: Her an pusuda bekleyen eski sevgili! “Geçtiğimiz günlerde sevgilisinden ayrılır ayrılmaz başka birine dönüşen arkadaşımı düşünerek şöyle tweet attım: ‘Bir hız birimi olarak eski sevgilinin karakter değiştirmesi.’ Biz Murat’la ayrılalı tam 10 ay olduğu için, artık haliyle eski sevgili kontenjanındaki yerim zaman aşımına uğradı. Ancak kendisi beni rss feed’ine almış olacak ki uzun süreli sessizliğini bozarak anında bu tweet’i favoriledi. Bu ne anlama geliyordu? Evet ben değiştim mi diyordu? Yoksa o da benim çok değiştiğimi mi düşünüyordu” diyor, 25 yaşındaki Merve. 38 yaşındaki Sinem de hemen hemen aynı kafa karışıklığından muzdarip. Bir buçuk yıllık ilişkilerini bir SMS ile bitiren eski sevgilisi Instagram’da uzun süre Sinem’in her fotoğrafını like etmiş, bardağı taşıran son damla ise Sinem’in onu kızdırmak için koyduğu “Sebastian kalbimi hazırla, sevmeye gidiyoruz” post’unu like etmesi olmuş. Eski sevgiliye özetle “benden ayrılmak isteyen sendin, öyleyse neden sosyal medyada peşimi bırakmıyorsun” dediği bir e-posta yollayan Sinem, tek dişi kalmış canavar “medeniyet”in öne sürüldüğü bir cevap alıyor ve hatta sonunda suçlu duruma düşen kişi oluyor. “Seni sokakta görsem selam verip vermeyeceğime de sen mi karar vereceksin?” Sinem durur mu, patlatıyor tweet’i: İlişkisini mesajla bitirenler medeniyetten bahsetmesin!

Ayrılığı atlatmış olmanın ölçütü artık ne her sabah onun burcunu okumayı ne de şarkılardan fal tutmayı bırakmak. Bir sabah gözünüzü açıp da ilk iş olarak eski sevgilinizin sosyal medya hesaplarını kontrol etmediyseniz tebrikler! O gün yeni hayatınızın ilk günü olabilir.

İlgili Başlıklar