METROPOL
METROPOL

17 Şubat 2021

Kalemler Arası Seyahat

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Seyahat

Fotoğraf: Mikael Jansson, Vogue USA, 2015 Mart

Yol, hayatımızda çok farklı anlamlarla dibi görünmeyen bir derinliğe sahip. Evlere kapandığımız bu dönemde hiç şüphesiz anlamlar arasından bize seyahati çağrıştıran yolları çok özledik. Yeni yerler, yeni insanlar, bir doz da bilinmeyeni keşfetmenin cazibesi içimizdeki gezgin ruhu hep ayakta tutmayı başardı. Belki de seyahatleri bu kadar sevmemizin başka sebeplerinden biri de sahip olduğumuz gidebilme özgürlüğüydü.

Geriye dönüp baktığımızda düşünmeden yaptığımız günlük rutinlerimiz bile farklı bir kıymete binmişken sadece aklımızdan geçtiğinde bile bizi her defasında heyecanlandıran seyahatlerin geçici süreliğine de olsa bizden uzak oluşunun burukluğunu yaşıyoruz. Valizler yeniden açıldığında, planlar yeniden gündeme geldiğinde ve yol başladığında hepimizin ilk uzakları bizde eminim çok farklı hisler yaratacak.

O zamana kadar, elimizdeki en hızlı seyahat aracını yani kitapları kullanarak fiziksel dünyanın içinde zihinsel yolculuklara çıkabiliriz. Yapılan seyahatlerinden amacı biraz bu değil mi zaten? Sadece bedensel olarak değil mental olarak da yollara düşmemiz hatta bu yollarda defalarca kendimizle yeniden tanışmamız bizi biz yapan ve ruhumuzu şekillendiren en güzel özelliklerimizden biri. Hayal gücünüze biraz izin verirseniz kitapların sayfalarını çevirdikçe yüzünüzde aynı rüzgarı hissedebilir, gece ışıklarını yeniden görebilir ve sokaktan gelen kahkaha seslerini yeniden duyabilirsiniz. Başka insanların kaleminden dökülen seyahat anıları değiştirdiğiniz her kitapta sizi o yolculuklara dahil etmenin ötesinde farklı bakış açıları da sunacaktır.

Tıpkı Seyahat Sanatı kitabının yazarı Alain de Botton’un seyahati gerekliliklerden meydana gelen bir aracı olarak değil de ruhumuzu dinlendiren ve iyi gelen bir etkinlik olarak görmesi gibi bize iyi hissettiren zihinsel yolculuklara da ihtiyacımız var. Sizin için derlediğimiz kitaplar belki bu yolculuğa çıkmanız için bir başlangıç bileti olabilir.

 

Seyahat
Kronik Kitap

İlber Ortaylı sahip olduğu sonsuz bilgi kaynağıyla kendi içimizde bizi sürekli yeterlilik sınavına sokmasının dışında 50 yıldır farklı coğrafyalarda bulunmuş bir gezgin. Onun anlatım konusundaki gücünü de hesaba katarsak Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Macaristan, Romanya, Yunanistan, İtalya, Malta, İspanya, Portekiz, Litvanya, Estonya ve daha pek çok yeri İlber Ortaylı ile yeniden keşfe çıkabilirsiniz. 

 

SeyahatSel Yayıncılık

Adından da anlaşılacağı üzere seyahat gelişi güzel bir aktivitenin dışında aslında bir sanat. Farklı yazarların, düşünürlerin ya da sanatçıların rehberliğinde hayali bir yolculuğa çıkan Botton bu süreç içinde yaşadığı deneyimleri de oldukça keyifli bir şekilde anlatıyor. 

 

Seyahat
Yapı Kredi Yayınları

Hayatta kalmak ve yaşamak arasındaki o farkı yaşadığı her anıyla dibine kadar doldurmayı başaran ender isimlerden biri Mina Urgan. Yaşın sadece bir rakam olduğunu 80’lerinde yazdığı anı kitabıyla bize hatırlatırken “ Benim gibi bir dinozorun anılarını kim ne yapsın ?” cümlesine onu uzun süre çok satanlar listesinden indirmeyişimizle verdiğimiz cevabı hala anımsıyorum. Bir Dinozorun Gezileri kitabında ise paranın geri planda, hayatın tadını çıkartmanın ise baş rolde olduğu bir yolculuğa çıkıyoruz.

 

Seyahat
Domingo Yayınevi

Uyuya kaldığınız, film maratonlarına başladığınız hatta bütün günü üstünde yayılarak geçirdiğiniz için bazen suçluluk hissettiğiniz koltuğunuzun sihirli olduğunu düşünün. İşte bu hikaye bir nevi kendini “kaybeden” olarak nitelendiren 3 arkadaşın ve bütün gün oturdukları turuncu koltuğun onları okyanus ötesindeki maceralara götürüşünü anlatıyor. 

Seyahat
Siren Yayınları

Kendi hikayesini olabilecek en yalın, en doğal ve en özgür dilde anlatmayı seçen Kerouac, yolda olmanın iyi kötü tüm yanlarını vurucu bir şekilde anlatıyor. Yolu bir dost, bir macera, hayatı da yazılacak bir şiir gibi gören yazarın, içinde farklı arayışlar ve cevapların olduğu romanı sizi yeni keşiflere davet ediyor.

 

 

ETİKETLER: KİTAP , SEYAHAT , GEZİ