METROPOL
METROPOL

11 Kasım 2021

Emily Ratajkowski’nin İlk Kitabı Yayınlandı

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

 

Emily Ratajkowski, my body

Tory Burch’ün Soho butiğinde kitap tanıtımını gerçekleştiren Ratajkowski “Güzellik için dua ettim ama zeki olmak için hiç etmedim.” itirafında bulunuyor. Robin Thicke’nin müzik videosu Blurred Lines ile hayatımıza giren genç model, kariyerinde emin adımlarla ilerledi. Hamilelik dönemini hiç saklamayan Ratajkowski, kadınların yaşadığı güzellik algısı sorunlarına karşı da sesini yükseltmeyi tercih etti.

2014 yılında bir dergiye verdiği pozu izinsiz bir şekilde kullanan sanatçı Robert Prince'e karşı bir hamlede bulunarak o fotoğrafı NFT müzayedesinde satışa sunmuştu. Yaptığı açıklamadaysa “Dijital platformlar kadınların fotoğraflarını istedikleri şekilde paylaşabilecekleri ve kontrol edebilecekleri bir alan olmalı. Ancak bunun yerine günümüzde çoğu kadının görselleri onların izni olmadan ve kar amacı güdülerek paylaşılıyor, yani bir nevi kadın bedeni özellikle erkekler tarafından sömürülüyor.” sözlerine yer vererek bu konudaki net çizgisini belli etmişti.

Emily Ratajkowski, my body

My Body adını verdiği ilk kitabında da aynı sorunlara ışık tutan model, kendi hayatından verdiği örnekler ve samimi itiraflarla aynı desteğe devam ediyor. 9 Kasım’da Instagram üzerinden yaptığı paylaşımla kitabının duyuran Ratajkowski şu sözlere yer verdi: “Bu kitabı inançlarımı ve politik görüşlerimi etkileyen deneyimleri daha iyi anlamak için yazdım. İçinde yakın kız arkadaşlarımla yapığım en samimi ve en değerli sohbetlere de yer verdim. Bu kitap için tek umudum bir fikir oluşturmadan önce bana bir iyilik yaparak hikayemi benim kelimelerimle okumanız.”

ETİKETLER: EMİLY RATAJKOWSKİ , KİTAP , MYBODY