METROPOL
METROPOL

23 Haziran 2021

Bu Yaz Nihayet O Kitaba Başlayabilecek Miyiz?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

yaz

Fotoğraf: Steve Hiett /Trunk Archive

Uzun zamandır özlemle beklediğimiz yaz aylarına nihayet kavuştuk. Hepimiz için zor geçen son bir buçuk yılın ardından bu yaz planları için heyecanlanmamak elde değil. Güneş kremleri, koruyucular, rengârenk bikini ve kimonolarınızı hazırladıysanız, bavullarınızda kitaplar için de yer ayırmayı unutmayın.

Her yaz tatilinde çantanıza eklediğiniz ve neredeyse elinize bile almadan geri götürdüğünüz kitaplar taşıdığınızı biliyoruz. Ama belki de bu yaz her şeyin değişeceği ve nihayet o kitaba başlayacağınız yazdır, kim bilir?

Parlayan güneşin altında dinlenirken size eşlik edebilecek kitap önerilerimizi paylaşıyoruz.

yaz

YKY

Kazuo Ishiguro- Klara ile Güneş

Günümüzün en büyük yazarlarından Kazuo Ishiguro’nun Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıktan sonra yayımlanan ilk romanı "Klara ile Güneş" Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Ishiguro, "Klara ile Güneş"te, yeni teknolojilerin etkisiyle köklü değişimler geçirmiş bir toplumda yaşanan, sevgi, umut ve fedakârlığa dair unutulmaz bir hikâye anlatıyor.

yaz

İletişim Yayınları

Sezen Ünlüönen- İmtiyaz Yahut Cici Kızlara Bir Roman

“Kıymetli Şeylerin Tanzimi” ile ‘bir sonraki kitabı heyecanla beklenen yazarlar’ listesine adını yazdırmayı başaran Sezen Ünlüönen, bu kez genç bir kadının kendi olma macerasını anlatıyor. Nergis karakteri etrafında şekillenen olaylarla okurlarına ihtiyacımız olan neşeyi hatırlatan kitap, İletişim Yayınları etiketiyle raflarda.

yaz

Doğan Kitap

Haruki Murakami- Sadece Müzik

Edebiyatın büyük ustasının müziğin bilge maestro’suyla buluşmasına şahitlik etmeye hazır mısınız? Dünyanın yaşayan en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Haruki Murakami’nin sadık okurları, onun her romanının, her kitabının, kendine has bir “çalma listesi”ne sahip olduğunu bilirler. Bu kitapta Murakami, çağımızın en büyük orkestra şeflerinden Seiji Ozawa ile “Sadece Müzik” konuşuyor. 1960’lı yıllardan başlayarak uluslararası alanda kazandığı başarılarla adından söz ettiren, başta Viyana ve Berlin Filarmoni Orkestraları olmak üzere dünyanın tüm önemli topluluklarını yöneten Ozawa ile Murakami’nin konuşmaları müziğin çok da bilmediğimiz yönlerini keşfetmemize olanak sağlıyor.

yaz

Siren Yayınları

Vigdis Hjorth -Miras

Dört kardeş, iki kulübe, bir sır. Çağdaş Norveç edebiyatının en önemli seslerinden Vigdis Hjorth, "Miras"ta bir aile portresinin arka planını resmediyor ve gerçeklere dayalı bir travma hikâyesi anlatıyor. Soğuk ve karanlık bir hikâye, portredeki gülümsemelerin gerisinde gizleniyor ama tüm saklı şeyler gibi eninde sonunda açığa çıkıyor. Norveç’te büyük ses getiren ve çok satan, çok tartışılan bu roman, Siren Yayınları tarafından yayımlandı.

yaz

Can Yayınları

Yekta Kopan-Bana Kuşlar Söyledi

Yekta Kopan öyküleriyle bu kez çocukluktan, şimdiye bir bakış sunuyor. “Çocukların dünyasından bakınca hâlâ umut var,” diyen on iki öykülük kitap, okurlara yetişkinlikle birlikte kaybedilen değerleri ve çocukluk cesaretini hatırlatıyor. Can Yayınları tarafından yayımlanan kitap, kimi alabildiğine gerçekçi, kimi cesurca yaratıcı ve oyunbaz, kimi de distopyanın sınırlarında gezinen öykülerden oluşuyor.

ETİKETLER: KİTAP , OKUMA ÖNERİLERİ