METROPOL
METROPOL

08 Haziran 2022

14. İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali Hakkında Ne Biliyoruz?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

İTEF

F:Steve Hiett

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali insanın, insana, topluma, doğaya, bitkiye, hayvana veya memlekete duyduğu aşkı, kısacası aşkın her türlü halini betimleyen edebiyatın bu yönünden yola çıkarak Aşktan Edebiyat temasıyla,  6-10 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. 

37 etkinlik ile 13 farklı ülkeden yazar, çizer, yayıncılık profesyonelini İstanbul’da edebiyatseverlerle buluşturacak festival hakkında bilmeniz gerekenlere göz atıyoruz.

Aşktan Edebiyat

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali insanın, insana, topluma, doğaya, bitkiye, hayvana veya memlekete duyduğu aşkı, kısacası aşkın her türlü halini betimleyen edebiyatın bu yönünden yola çıkarak Aşktan Edebiyat temasıyla bu sene edebiyat severlerle buluşacak.

İTEF

Festival programında bizleri neler bekliyor?

İTEF sahnesinde Norveçli yazarlar Dag Solstad ve Per Petterson, Güney Koreli yazar Sun Mi Hwang, Kanadalı yazar Aminder Dhaliwal, Amerikalı yazar Rory Power, Avusturyalı yazar Marko Diniç ve Arnavut yazar Ag Apollini’yi ağırlanacak. İtalyan yazarlar Giulio Cavalli ve Luigi Ballerini, İtalyan Kültür Merkezi’nin katkılarıyla festivalde yer alacak. Uluslararası yazarların yanı sıra Türk edebiyatının yeni seslerinden Fatma Nur Kaptanoğlu, Firdevs Ev, Kalben ve Selim Bektaş İTEF’te okurlarıyla bir araya gelecek.

Yazar Defne Suman Beyoğlu'nun mekan hafızasından esinlenerek öykü yazma atölyesi düzenlenecek. Öykü yazmakla ilgilenen tüm edebiyatseverleri bekliyoruz. Yönetmen Derviş Zaim ise yazar olarak İTEF sahnesinde edebiyatseverlerle buluşacak.

Ayrıca İTEF 2022 yazarlarına sahnede Ayça Çakmak, Ayfer Tunç, Bade Baran, Banu Gürsaler Syvertsen, Berkan M. Şimşek, Emir Çubukçu, Mehmet Erkurt, Mehmet Berk Yaltırık, Mehmet Demirtaş, Melike Günyüz, Merve Küçüksarp, Nermin Mollaoğlu, Seçil Epik, Serda Kranda Kapucuoğlu ve Sibel Oral eşlik edecek.

Festival mekanları hakkında neler biliyoruz?

Pandemi nedeniyle son iki yılı çevrimiçi bir programla gerçekleştiren İTEF, bu sene bir kere daha sokaklara çıkacak ve fiziksel buluşmalara ev sahipliği yapacak. Festival ana mekanı Özel Saint Benoît Fransız Lisesi olacak. ayrıca Kalyon Kültür Merkezi ve İtalyan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan yazar söyleşileri ve atölyeler de edebiyatseverleri bekliyor. Söyleşi, etkinlikler ve festival buluşmaları hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler ITEF resmi sayfasını ziyaret edebilir.

 

 

İlgili Başlıklar