11 Nisan 2016

Yves Saint Laurent'de 'Dijital Temizlik'

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Son haftalarda Yves Saint Laurent manşetlerden hiç düşmedi. Son dakika gelişmeleriyle moda gündemini sıcak tutan marka, önce dört yıllık kreatif direktörü Hedi Slimane ile yollarını ayırdığını duyurdu ve hemen ardından Slimane’nin koltuğuna oturacak yeni ismin Donatella Versace'nin son prensi Anthony Vaccarello olduğunu açıkladı.

Bütün bu sıcak gelişmelere rağmen şiddetli değişim rüzgarları Saint Laurent topraklarını ele geçirmeye devam ediyor. Yves Saint Laurent’in sosyal medya hesaplarını yakından takip edenler, markanın Instagram hesabındaki bütün içeriklerini sildiğini fark etmiştir. Saint Laurent’in neden bu kadar radikal bir dijital temizliği tercih ettiği merak konusu. Akla ilk gelen, Hedi Slimane’in izlerini markanın kollektif hafızasından silme isteği. Eğer ortada böyle bir girişim varsa, sosyal medyada Saint Laurent'in bu tavrına tepki gösteren Hedi Slimane hayranlarına hak vermek gerekir. Ne olursa olsun, Slimane'in Saint Laurent devrimleri yok edilemeyecek kadar büyük.

Bir başka ayrıntı ise markanın dört yıl önce Slimane tarafından değiştirilen Saint Laurent Paris isminin özüne geri dönmesi. Gerek Instagram'da, gerekse prestijli haber kaynaklarında bilinçli ya da bilinçsiz Saint Laurent Paris'e çoktan Yves Saint Laurent demeye başladık bile.

 

 

ETİKETLER: HEDİ SLİMANE , ANTHONY VACCARELLO , YVES SAİNT LAURENT