04 Nisan 2016

Yves Saint Laurent Tahtının Yeni Sahibi: Anthony Vaccarello

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Bugün belki de moda tarihinin en hızlı ayrılığına ve transferine tanıklık ettik. Anthony Vaccarello’nun Versus Versace ile apar topar yollarını ayırması, Hedi Slimane’nin kalktığı Saint Laurent koltuğuna oturacağının habercisiydi. Vaccarello’nun neredeyse üç sezondur başarıyla yönettiği Versus Versace’yi bırakıp, Donatella’nın son prensi olmaktan vazgeçmesinin altında Saint Laurent’den başka bir nedenin yatma ihtimalı takdir edersiniz ki çok düşüktü. 

 

Anthony Vacarello Donatella VersaceFotoğraf: @anthonyvaccarello

Ocak ayından bu yana Anthony Vaccarello'nun Yves Saint Laurent ailesine katılacağının sinyalleri veriliyordu. Peki, bu transferin gecikmesinin altındaki neden Vaccarello ile gerçekleştirilen ilk görüşmenin olumsuz sonuçlanması olabilir mi? Sebebi ne olursa olsun, 33 yaşındaki Vaccarello şimdi yüksek modanın incilerinden Yves Saint Laurent’in hazır giyimdeki altıncı kreatif direktörü. 2002’de moda sahnesini bırakan Yves Saint Laurent’in ardından başta Alber Elbaz olmak üzere, Tom Ford, Stefano Pilati ve Hedi Slimane'nin oturduğu YSL’nin kreatif direktörlük koltuğunda artık Vacarello oturuyor. Kering grubunun yönetim başkanı François-Henri Pinault Vaccarello'yu Yves Saint Laurent dünyasına buyur etmekten son derece gururlu ve memnun. Yenilenmenin gücüne inanan Pinault, yola her zaman genç yeneteklerle güncellenerek devam etmekten yana. Yeni kreatif direktörün Yves Saint Laurent'e teşrif etmesiyle beraber, marka ismi henüz bir resmiyet kazanmasa da değişim sürecine girdiğini işaret ediyor. Hedi Slimane'nin Saint Laurent Paris'i 'özüne' dönüyor. Fark ettiyseniz, Saint Laurent Paris'e bilinçili ya da bilinçsiz yeniden Yves Saint Laurent demeye başladık. 

Her genç tasarımcı gibi Vaccarello da Yves Saint Laurent'in eşsiz imzasına hayranlık duyanlardan. Yves Saint Laurent'in mirasına vizyonuyla ve sanatıyla dokunabilmenin haklı mutluluğunu yaşayan kreatif direktör, Versus Versace'de olduğu gibi kendi adını taşıyan markasını da aktif tutmaya devam edecek. Vaccarello için "Aradığım kanı buldum." diyen Donatella Versace ise son prensini uğurlamaktan üzüntü duysa da, Versus Versace'nin genç yeteneklerin önünü açan dinamik ve enerjik bir marka olmasından dolayı hala heyecanlı ve umutlu. Donatella'nın yaptığı açıklamaya göre Versus Versace'nin başına geçecek yeni kreatif direktör hepimiz için sürpriz olacak. Merakla bekliyrouz.

ETİKETLER: VERSUS VERSACE , YVES SAİNT LAURENT , ANTHONY VACCARELLO , HEDİ SLİMANE , YSLHEDİSLİMANE