01 Nisan 2016

Saint Laurent'de Hedi Slimane Devrinin Sonu

YAZI: İNAN KIRDEMİR

"Hedi Slimane Saint Laurent hikayesini noktalıyor mu?". Birkaç ay önce sorduğumuz sorunun cevabı an itibariyle kesinleşti. Hedi Slimane Saint Laurent’den ayrılma kararıyla 2016’nın en önemli moda gelişmelerinden birine imzasını atıyor. Haberi alır almaz Instagram’ında paylaşan Suzy Menkes,  Slimane’nin ayrılığı her ne kadar anlaşmalı olsa da, bu vedayı moda dünyasını köklü bir değişim dönemine sürükleyecek depremin kırılmaya hazır fay hattına benzetiyor.

 Hedi SlimaneFotoğraf: hedislimane.com

Saint Laurent de dahil olmak üzere yüksek modanın devlerini bünyesinde barındıran Kering yaptığı açıklamada "Saint Laurent’i yeniden zirveye taşıyan dört yıllık görevin sonuna geldik. Hedi Slimane'nin vizyonuyla geçen son dört yılın Yves Saint Laurent hikayesinde eşi benzeri yok." diyor. Geçtiğimiz yıl Lanvin’deki 14 yıllık görevine son verilen Alber Elbaz’ın vedasını hatırladığımızda, Kering grubunun Hedi Slimane'ye duyduğu saygı ve sevgi bir kreatif direktöre veda etmenin bütün inceliklerini ayrıntısıyla gösteriyor.

Dört yıllık kısa sayılabilecek bir görev süresine rağmen Hedi Slimane, Saint Laurent iktidarının altında özgürlüğünü ilan edebilmiş bir kreatif direktör. Saint Laurent denilince, artık Hedi Slimane’nin yazdığı rock and roll'dan ve Indie akımından ilham alan hikayeleri okuyabiliyoruz. Böylesine kuvvetli bir imzanın Saint Laurent’den ayrılma ihtimaline başta pek inanmasak da, Hedi Slimane'nin Saint Laurent ile olan sözleşmesi haftaya bitiyor. Slimane'nin kreatif yolculuğuna hangi markayla devam edeceğı henüz bir netlik kazanmış değil ama Saint Laurent tahtına kimin oturacağı konusunda şimdilik bir isme garanti gözüyle bakılıyor. Hedi’nin koltuğuna oturması planlanan isim Donatella Versace’nin cool prensi, Versus Versace'nin kreatif direktörü Anthony Vaccarello. Ekim'de gerçekleşeek Paris Moda Haftası'nı hesaba katarsak, İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonun hazırlıklarına Mayıs itibariyle başlamak gerekir. Bu durumda  Saint Laurent'in yeni kreatif gücüyle tanışmışmamız hızlı olacak.

Hedi Slimane'nin Son Saint Laurent Koleksiyonu: 'La Collection de Paris'

ETİKETLER: SAİNT LAURENT , ANTHONY VACCARELLO , HEDİ SLİMANE , YSLHEDİSLİMANE