02 Nisan 2020

Moda Endüstrisini Dönüştürecek 5 İnovasyon

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Laboratuvarda yetiştirilen pamuk ve protein DNA'sından üretilen kumaşlardan, blockchain teknolojisi kullanılarak, atık suyu ayıran ve karbondioksiti sürdürülebilir polyestere dönüştüren kumaş buluşlarına... Karşınızda 2020 Global Change Award’un (Global Değişim Ödülü) kazanan beş inovasyonu.

h&m

Global Change Award kazananlarının 5 inovasyonu aynı masa üzerinde

Global Change Award 2015 yılında, Stefan Persson ailesi, H&M grubu kurucuları ve sahipleri tarafından desteklenen ve kar amacı gütmeyen global H&M Vakfı tarafından başlatılmıştı. Global Change Award’un amacı, lineerden döngüsele geçen bir moda endüstrisine geçişi hızlandıracak yeni fikirleri destekleyerek, gezegeni ve yaşam koşullarımızı korumak. İnisiyatif, henüz ilk etaplarında olan inovasyonlar için dünyadaki en büyük yarışmalardan biri ve aynı zamanda moda dünyasındaki bu anlamda ilk girişim.

h&m

2020 Global Change Award Uzman Kurulu

Kazananlara verilen 1 milyon Euro tutarındaki maddi desteğe ek olarak, H&M Vakfı, kazananları bir yıllık İnovasyon Hızlandırıcı Programı’na dahil ediyor. Accenture ve KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü ile birlikte yürütülen program, kazananları moda endüstrisinin içine almak ve yeniliklerini pazara sunma sürecini hızlandırmak için tasarlandı. Accenture'da üst düzey yönetici ve perakende müdürü Jill Standish: “Bu yeni şeffaflık döneminde, perakende sektörünün, artık kendi değerleriyle alışveriş yapan müşterileri çekmek ve sürdürülebilir kılmak için sorumlu bir şekilde faaliyet göstermeleri gerekiyor. Araştırmalar, her yıl 300.000 tondan fazla giysinin yakıldığını veya düzenli depolama alanına gönderildiğini söylüyor, bu nedenle stratejileri, ürünleri ve hizmetleri sorumlu bir şekilde tasarlamak çok önemli. Global Change Award, sürdürülebilir bir modada geleceği için önemli bir platform olmaya devam ediyor.” diyor.

 h&m

Global Change Award bu yıl 175 ülkeden 5.893 başvuru aldı.

Dünyanın büyük bölümünün COVID-19 salgınından etkilendiği bu belirsiz zamanlarda, H&M Vakfı gelecek nesiller için daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunabilecek fikirler bulmaya ve bunu teşvik etmeye devam ediyor, inisiyatif şu an gündemde olan 'Koronavirüs zamanında sürdürülebilirliğin durumu ne olacak' sorusuna da cevap veriyor. Gelin kazananlara beraber bakalım.

GALY, Brezilya: İnanılmaz Pamuk

Biyoteknoloji kullanılarak laboratuvarda pamuk yetiştirilmesi. 

 

Werewool, ABD: Özellikli Lifler

Doğal renkler, streç ve diğer özelliklerle protein DNA'sından kumaşlar oluşturulması. 

 

TextileGenesis, Hindistan: İzlenebilen Kıyafetler 

Şeffaf ve güvenilir blockchain teknolojisi ile sürdürülebilir liflerin takibi.

 

SeaChange Technologies, ABD: Sıfır Atık

Düzenli depolama alanlarındaki zehirli atığı gidermek için atık suların ayrılması ve temizlenmesi.

 

Fairbrics'ten Airwear, Fransa: Sera Gazından Polyester

Sera gazının sürdürülebilir polyester haline dönüştürülmesi. 

 

ETİKETLER: H&M , H&M FOUNDATİON , GLOBAL CHANGE AWARD , MODADA SÜRDÜRÜLEBİRLİK , SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK