25 Nisan 2016

#CNILux: Armani'nin Sinema Tutkusu

YAZI: SUZY MENKES

Claudio-Calo-Suzy-Menkes-Armani-Vogue

Küresel İletişim Müdürü Claudio Calò, Armani'nin neden film dünyasına bu denli önem verdiğini anlattı.  

Condé Nast Uluslararası Lüks Konferansı'nda konuşma yapan  Armani'nin Küresel İletişim Müdürü Claudio Calò, "Sinema, Bay Armani için her zaman bir ilham kaynağı olmuştur," dedi. Doğru, Armani'nin sinema aşkına birçok örnek verilebilir.   

Bazı koleksiyonları, Kagemushka (1980) ve The Sheltering Sky (1990) gibi spesifik filmlerden esinlenmedir. Sadece bununla da kalmıyor. Aynı zamanda, 30’dan fazla filmin kostümlerini o hazırladı. Bunlardan bazıları; The Dark Knight, The Wolf of Wall Street, Elysium ve elbette, American Gigolo.     


Claudio-Calo-Suzy-Menkes-Armani-Vogue

Giorgio ile yeğeni Roberta, Leonardo DiCaprio ve Tina Turner’la beraber.  

Fotoğraf: Giorgio Armani  

Calò, tasarımcının filmler için kıyafet tasarlama süreci hakkında, “Bay Armani’ye ne zaman bir film için kostüm teklifiyle gelinse kıyafetlerin, karakteri güçlendirecek şekilde hikayenin bir parçası haline gelmesi gerektiğini vurgulardı," diyor, "Kostüm değil, kıyafet tasarlamayı seviyor. Bu yüzden tarihi filmler veya tiyatro için kostüm tasarlamayı çoğu zaman reddetmiştir. Gerçek insanlar için ve gerçek insanların giymek isteyeceği türden kıyafetler tasarlamak istiyor."   

Calò, Giorgio Armani'nin sinema sevgisinin, kendini sadece kıyafetlerde göstermediğini, aynı zamanda moda defilelerine ve reklam filmlerine de yansıdığını anlatıyor. Hatta, reklam filmlerini kendisi yönetiyor, set ve dekorla bizzat kendisi ilgileniyor.   

Claudio-Calo-Suzy-Menkes-Armani-Vogue

Giorgio Armani ve ekranların büyüleyici oyuncusu Sophia Loren'in arkadaşlıkları çok eskiye dayanıyor. 

Fotoğraf: Indigital  

Calò, "Bugün, yeni medya sayesinde filmler anında çok daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşıyor. Sinema yoluyla hikaye anlatımının etkisi, her zamankinden daha güçlü," diyor ve markanın "Films of City Frames" programından bahsediyor. Bu program, dünyanın her yerinden sinema okullarında okuyan genç film yönetmenlerini, kısa filmler çekerek dünyayı kendi gözlerinden yansıtmaları için teşvik ediyor. Calò, son olarak, "Armani gibi bir markanın geleceğe destekçi olması son derece doğal," diyor.  

Yazı: Scarlett Conlon

 


 

 

ETİKETLER: ARMANİ , GİORGİO ARMANİ , LEONARDO DİCAPRİO , SOPHİA LOREN , TİNA TURNER , CONDE NAST LÜKS KONFERANSI