14 Haziran 2020

Yorgunluğun 3 Nedeni

YAZI: DİLARA KOÇAK

20-06/13/gettyimages-1164017434-1592041945.jpgFotoğraf: Getty Images Turkey

Kendinizi yorgun ve halsiz hissediyor, yataktan çıkmak için yeterli enerjiyi bulamıyor musunuz? Bahar yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle bahar mevsiminin başladığı günlerde birçok kişide, genel bir bitkinlik, güçsüzlük ve enerji eksikliği, isteksizlik ve uykusuzluk  gibi belirtilerle görülebiliyor. Bahar yorgunluğunun belirtileri olarak fiziksel yorgunluk, eklem ağrıları, yataktan kalkamama ya da gün içerisinde çabuk yorulma, ruhsal ya da psikolojik yorgunluk da sayılabilir. Yeterli ve dengeli beslenmek, vitamin ve mineral alımını desteklemek, gün içinde mutlaka 2-2.5 litre su içmek ve az da olsa egzersize vakit ayırmak bahar yorgunluğuna yardımcı olabilir.

Bütün bunları yapmanıza rağmen kendinizi hala yorgun hissediyorsanız yorgunluk hissinizin altında, çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri yatıyor olabilir. O yüzden ben de bugün sizlere yorgun hissetmenize sebep olabilecek durumlardan bahsetmek istedim.

Demir eksikliği yaşıyor olabilirsiniz

Demir eksikliği anemisi vücutta birtakım sebeplerden ötürü yeterli miktarda demir bulunmadığında ortaya çıkar. National Heart, Lung and Blood Institute, hafif veya orta derecede demir eksikliği anemisi olan kişilerde herhangi bir belirti veya semptom olmayacağı gibi daha ciddi demir eksikliği anemisinin, bireylerde yorgunluk veya halsizlik, nefes darlığı veya göğüs ağrısına neden olabileceğini söylüyor. Beslenmeyle demir alımınızı destekleyebilirsiniz. Yumurta ve kırmızı et, kuru baklagiller, pekmez, kuru meyveler, yağlı tohumlar demir içeren besinler arasındadır. Ciddi eksiklik durumu yaşıyorsanız hekim kontrolünde takviye almanızı öneririm.

Yorgunluğun bir başka sebebi B12

B12 vitamininin ciddi eksikliği de yorgunluk hissine sebep olabilecek başka bir vitamin yetersizliğidir. Yorgunluğa ek olarak unutkanlık, hafıza kaybı ve demans gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. B12 vitamini, hayvansal kaynaklı besinler olan kırmızı et, tavuk, balık, deniz ürünleri, süt, yumurta, yoğurt ve peynirde bulunur. Kandaki B12 vitamini seviyesini yükseltmek için ise vitamin takviyesi alabilir veya hayvansal ürünlerin tüketimini artırabilirsiniz.

D vitamini seviyeniz önemli

Sabahları yataktan bir türlü kalkmak bilmiyorsanız, uykunuzu alamıyorsanız mutlaka D vitamini seviyenizi kontrol ettirmenizi öneririm. Özellikle pandemi sebebiyle eve kapandığımız günlerde güneş ışınlarından faydalandığımız sürenin azalması, kapalı alanlarda çalışmak D vitamini eksikliğine sebep olabiliyor. D vitamini güneş ışığı sayesinde deride üretiliyor yani en iyi D vitamini kaynağını güneş ışınları olarak düşünebilirsiniz. Eksiklik ve yetersizlik durumlarında mutlaka hekim kontrolünde takviye alınması gerekiyor.

ETİKETLER: SAĞLIK , DİNLENME , YORGUNLUK