15 Ağustos 2020

Yaban Mersininin 3 Faydası

YAZI: DİLARA KOÇAK

Meyve salatanızı, meyveli yoğurdunuzu, son dönemde popüler olan smoothie kaselerinizi renklendiren yaban mersininin cildiniz içinde oldukça önemli faydaları olduğunu biliyor musunuz? Lif, antosiyaninler, C ve K vitaminleri bakımından zengin olan yaban mersininin cildinizin genç ve sağlıklı kalmasına nasıl yardımcı olabileceği çalışmalarda araştırılmaya devam ediliyor.

Gelin yaban mersinin faydalarını birlikte inceleyelim.

20-08/14/gettyimages-71586475.jpg

Erken yaşlanmayla mücadele edin

Güçlü antioksidan özelliklere sahip olan yaban mersini, ona doğal mor-mavi tonunu veren antosiyaninleri içinde bolca bulunduruyor. Bu antioksidanlar hücrelerinize zarar veren serbest radikallerle savaşıyor.

Güneşten gelen ultraviyole (UV) ışığa maruz kalma, sigara dumanı, kirlilik ve kötü beslenme gibi faktörler ciltte serbest radikal üretimini artırabilir. Vücutta antioksidanlardan daha fazla serbest radikal olduğunda cilt hücreleriniz zayıflamaya başlar ve yaşlanma belirtileri kendini gösterir.Yaban mersini gibi antioksidan içeriği yüksek besinler ciltteki serbest radikalleri temizleme yeteneğinden dolayı daha az yaşlanma belirtisi ve daha iyi cilt kalitesi ile ilişkili.

Diğer antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzeleri de unutmayalım. Böğürtlen, ahududu, çilek gibi kırmızı-mor renkteki meyveler minik, lezzetli ve içerdikleri antioksidanlarla sağlığı koruyucu etki gösteriyor.

20-08/14/gettyimages-957725236-1597429498.jpg

İyi bir dolaşım için

Cilt sağlığınızın iyi düzeyde olması için kalp sağlığınızın da önemli olduğunu unutmayın. Günde 1 bardak yaban mersini yemenin, vücudunuzun cildinize ve diğer hücrelere besin ve oksijen gönderme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabileceği pekçok araştırmada belirtiliyor. Yani yaban mersini içeriği yüksek bir diyet , daha iyi kalp sağlığı ve dolaşım ile de ilişkili.

Nasıl mı? Kalbiniz, hücrelere oksijen ve besin sağlamak ve bunlardan atıkları uzaklaştırmak için vücudunuza kan pompalar. Cildiniz genel olarak UV ışınları, kirlilik, kesikler gibi dış ortama maruz kalır ve iyileşmek ve onarmak için besinlere ve oksijene ihtiyaç duyar. Bu nedenle, yaban mersini açısından zengin besleyici bir diyet , cildinize yenilenmesi için ihtiyaç duyduğu bileşikleri sağlamada yardımcı olabilir.

20-08/14/gettyimages-1062096572.jpg

Doğal kollajen

Kollajen ve elastin, cildinizin yapısını veren iki proteindir. Kötü yaşam tarzı alışkanlıkları bu proteinlerin zarar görmesini hızlandırarak ciltte sarkmalara ve ince çizgi ve kırışıklıklarda artışa neden olabilir. Yaban mersini, kollajen sentezini destekleyebilen antosiyanini yüksek miktarda içeriyor.

Antosiyanin miktarının artışı genel kollajen üretimi ile ilişkili. Bu konuyla ilgili yapılan bir çalışmada yaban mersini bakımından zengin bir diyetle beslenen katılımcılarda daha fazla kollajen üretimi görülmüş.

1 bardak yaban mersini tüketmek aynı zamanda günlük C vitamini ihtiyacınızı yaklaşık %15-20 civarında karşılıyor. C vitamininin de, güçlü ve sağlıklı bir cilt için önemli olan üretiminde önemli bir rol oynadığı unutulmamalı.

Nasıl tüketelim?

Yaban mersinini hem taze hem de dondurulmuş olarak bulmak mümkün.Yani beslenme planınıza yaban mersinini eklemek aslında çok kolay. Elbette sade olarak tüketebilirsiniz ancak bir salatanın üzerine veya yoğurtla tükettiğinizde o öğününüzü renklendirmek harika bir fikir olabilir. Yaban mersini reçelini denemediyseniz tavsiye ediyorum. Smoothielerinizi ise yaban mersini ile hem renklendirebilir hem de güçlendirebilirsiniz…

Antioksidan Smoothie

1 bardak süt veya yoğurt

20 gram yaban mersini

40 gram böğürtlen

40 gram ahududu

Bütün malzemeler blenderdan geçirilir, dilerseniz hindistan cevizi ekleyebilir ve bol buzla tüketebilirsiniz. Afiyet ve sevgiyle…

ETİKETLER: YABAN MERSİNİ , BESLENME , SAĞLIK , MEYVE