22 Şubat 2021

Kahveseverler Buraya

YAZI: DİLARA KOÇAK

audrey hepburn

Sabahları kahvesiz güne başlayamayanlardan mısınız? Peki kahve sizi neden daha iyi hissettiriyor hiç düşündünüz mü? Durum şu;  Kafein beyinde depresyon riskini azaltan ve ruh durumunu iyileştiren dopamin ve glutamin adlı iki doğal uyarıcı molekülün üretilmesini destekliyor. Bunun sonucunda  da daha yüksek enerji seviyesine sahip oluyorsunuz.

Kahve ve kalp sağlığı

Kahve ve kafein ilk bakışta kalp için 'kötü' algısı oluşturabiliyor. Fazla tüketimin çarpıntı, yüksek tansiyon vb. ile ilişkilendirilmesi bu algının en büyük sebeplerinden.

Fakat, kahveseverlere iyi bir haberim daha var. Yeni bir araştırmaya göre ölçülü miktarda kahve içilmesi kalp yetmezliği riskinin azaltılmasında rol oynuyor. Circulation: Heart Failure dergisinde bu ay yayınlanan 3 büyük kalp sağlığı çalışmasının analizi, bir veya daha fazla fincan kafeinli kahve içmenin kalp yetmezliği riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu belirtiyor. Kafeinsiz kahve içmenin aynı faydayı sağlamadığı hatta kalp yetmezliği riskinin artmasıyla ilişki olabileceği de çalışmanın sonuçları arasında.  

Her üç çalışmada da, bir veya daha fazla fincan kafeinli kahve içtiğini bildiren kişilerde, uzun vadeli kalp yetmezliği riskinde azalma görülmüş. Günde en az 2 bardak kahve içenlerde kalp yetmezliği riskinin yaklaşık %30 daha düşük olması çalışmanın en çarpıcı sonuçlarından. 

Fazlasına dikkat!

Fazla miktarda kafein tüketiminin tehlikeli olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Çok fazla tüketilmesi uykusuzluk, gerginlik gibi sorunlar yaratabilir. Kendi bedeninizi dinlemek önemli. Kafeine duyarlılığı kişiden kişiye göre değişebiliyor.

Örneğin bazı insanlar 1 fincan kahveden fazlasını tüketemezken bazıları günde 4-5 fincan kahveye kadar tüketebiliyor. Kendinizi en iyi tanıyan sizsiniz.  Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) günlük kafein miktarını 400 mg ile sınırlamanın güvenli olduğunu belirtiyor. Kahvenin faydaları hakkında yazmama rağmen hala kahvenin günde 3-4 fincanla sınırlandırılmasını öneriyorum. İçeceklerdeki kafein miktarı kahve çeşidine, miktarına ve kafeinli olup olmamasına göre elbette değişebilir. 

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise kahveyi nasıl tükettiğiniz. Pek çok birey kahveyi krema veya şuruplu aromalara sahip tatlandırıcılarla birlikte tüketiyor. Bu durumun aldığınız sıvı kalorileri fark etmeden artırabileceğini unutmayın. 

150 ml  Brewed kahve ( demlenmiş kahve); 60 mg kafein
150 ml Brewed kafeinsiz kahve ( demlenmiş kahve); 1,5 mg kafein 
30 ml-   Espresso 64 mg kafein
30 ml Espesso kafeinsiz; 0mg  kafein
150 ml  Instant kahve ( hazır kahve); 39 mg kafein 

ETİKETLER: KAHVE , KAFEİN , DİLARA KOÇAK