26 Ocak 2021

Güzelliğin Sırrı Antioksidanlar

YAZI: DİLARA KOÇAK

Antioksidanların sağlığa birçok faydası olduğunu pek çok kez duyduğunuzu düşünüyorum. Peki vücudunuzda nasıl işlev gördüğünü biliyor musunuz?  Antioksidanları vücudumuzdaki serbest radikallere karşı savaşan bileşikler olarak düşünebilirsiniz… Antioksidanlar bunu hücre içi sinyal yollarını etkileyerek ve inflamasyonu önleyerek yapıyorlar. Aynı zamanda cilt sağlığınız üzerinde de rolleri var.

Cildinizi sağlığınızı yansıtan bir ayna gibi düşünebilirsiniz, bu nedenle iyi beslenme, yeterli uyku, stresi azaltmak, susuz kalmamak vb. birçok faktör daha sağlıklı bir cilt oluşturmada rol oynuyor. Antioksidan içeren besinleri tüketmek de burada önemli olan faktörlerden. Diyet antioksidanları nelerdir diye baktığımızda pek çok antioksidanın besinlerde doğal olarak bulunduğunu söyleyebilirim. Meyveler, sebzeler, yağlı tohumlar antioksidan görevi gören binlerce farklı bileşik içerirler. Örneğin elma, armut, üzüm gibi meyveler polifenol içerikleri ile antioksidan kaynağı olarak bilinirler. Doğada 8.000'den fazla farklı polifenol antioksidan vardır. 

antioksidan dilara koçakFotoğraf: Getty Images

Cildiniz için önemli vitaminler

Yapılan birçok araştırma A, C ve E vitaminlerinin cildi güneş hasarına ve cilt kanserine karşı korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bunun yanında yaşlanmayla ilişkili bazı renk değişimlerini ve kırışıklıkları tersine çevirebileceğine dair de çalışmalar mevcut.

A vitamini, cildi nemlendirici etki göstererek cilt dokusunun elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur. Aslında cilt dokularının onarımı için gereklidir diyebiliriz. Sebze ve meyveler A vitamini ile yüklüdürler. Yapılan çalışmalar A vitamininin çizgi ve kırışıklıkları azalttığını, akne oluşumuna karşı koruyucu olduğunu gösteriyor. Yayınlanan başka bir çalışmada ise yüksek beta karoten içeren  yiyeceklerin cilt sağlığını desteklediğini gösteriyor.

C vitamini içeren besinlere ise, narenciye (portakal, greyfurt ve mandalina dahil), çilek, tatlı biber, domates brokoli gibi sebze ve meyveleri örnek verebilirim.

E vitamini bitkisel yağlar, buğday tohumu, tahıl ürünleri, fındık ve fıstık gibi yağlı tohumlarda bulunur.

A, C ve E vitamini içeren lezzetli bir salata ile hem gününüzü hem de cildinizi güzelleştirmeye ne dersiniz?

Portakallı ıspanak salatası

2 bağ ıspanak(taze yapraklar ve kuzu kulağı tercih edilir)
3 yemek kaşığı haşlanmış nohut
3 yemek kaşığı lor peynir
1 portakal
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Yarım limon
Rendelenmiş ceviz

Ispanaklar iyice temizlenip ayıklanıp doğrandıktan sonra bir kaba alınır. Üzerine haşlanmış nohut, lor peyniri, küçük parçalara ayrılmış portakallar ve zeytinyağı eklenir. Rendelenmiş ceviz ilave edilerek limon ile servis edilir.

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , ANTİOKSİDAN , SALATA