LIVING
LIVING

22 Mart 2021

Yemek Kitapları için Spotify

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Kendisini "Yemek kitapları için Spotify" olarak tanımlayan tarif uygulaması Ckbk, dünyanın en iyi yemek kitaplarını parmaklarınızın ucuna getiriyor.

21-03/19/photographed-by-christopher-coppola-1616102304.jpg
Christopher Coppola

Özellikle evlerde vakit geçirdiğimiz son dönemde mutfak becerilerimizi geliştirdik diyebiliriz. Pek çoğumuz basit tarifler ve hazır yemeklerle günü geçirmek yerine hem daha sağlıklı hem de daha önce denemediğimiz lezzetlerle tanıştık, belki de hiç olmadığı kadar mutfakta vakit geçirmeye başladık.

Elinizdeki bir malzemeyi nasıl tüketeceğinizi bilmiyor musunuz? Hafta sonu için bir değişiklik yapıp eski bir yemek tarifi denemek ister misiniz? Cevabınız evetse, -mutfakla ilişkiniz hangi düzeyde olursa olsun- sizi, kendisini "Yemek kitapları için Spotify" olarak tanımlayan tarif uygulaması Ckbk ile tanıştıralım. Bu uygulama, 100.000'den fazla tarif içeren, dünyanın en iyi yemek kitaplarının küratörlüğünü yaptığı bir koleksiyona çevrimiçi erişim sunuyor. Daha önce dijital formatta yayımlanmayan kitapların da yer aldığı uygulama klasik ve çağdaş yemek kitaplarından oluşan bir arşiv görevi üstleniyor diyebiliriz. Yemeklerin hazırlık süresi, yazarlar ve beslenme şeklinize uygun filtreleme seçeneklerinin de olduğu uygulamada Harold McGee'nin “On Food and Cooking” ya da Richard Sax imzalı “Classic Home Deserts” gibi referans kitaplarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca abonelerin her kitabın tamamına erişebildiklerini de hatırlatalım.

Sağlıklı beslenme bilincinin gün geçtikçe popülerleştiği günümüzde, ckbk’la yeni lezzetler keşfedebilir, teknik becerilerinizi artırabilir veya en sevdiğiniz yemeklerin arkasındaki tarihi, kültürü öğrenebilirsiniz. Kim bilir belki içinizdeki şefe kulak vermenin tam vaktidir?

 

 

ETİKETLER: CKBK , SAĞLIKLI YEMEK TARİFLERİ