LIVING
LIVING

06 Mayıs 2021

Soğuk Çayları Lezzetlendirecek 5 Öneri

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

soğuk çaylar

@foodphotographyschool

 

Sıcak havalarda derecelerle doğru orantılı olarak sıvı tüketimimizde de bir artış yaşanıyor. Daha fazla susadığımız için de sık sık serinletici başka seçimlere yöneliyoruz. Elbette bu listenin üst sıralarında soğuk çaylar bulunuyor. İlk etapta hazırlamaya üşensek de sağlık açısından evde yaptığımız tarifler önemli. Hazır yazın favori meyveleri sezonu açmışken işin içine biraz çiçek ve bal ekleyerek gönül rahatlığıyla içebileceğimiz soğuk çaylar yapabiliriz. Sizin için listelediğimiz, birkaç adımda hazırlanan çayları lezzetlendirirken görsel olarak da içiniz açılacak.

Kaynar Su Kullanmayın

Bitki çaylarının hazırlanışı aslında hepimizin bildiği gibi oldukça kolay, ancak eğer kaynar su kullanırsanız poşet çayların içinde bulunan uçucu yağları kaybedersiniz bu yüzden sıcak su yeterli olacaktır. Buna ek olarak bitkileri olduğu gibi demleyerek de kullanabilirsiniz.

Limon ya da Greyfurt

Çayınızı hazırladıktan sonra eğer daha alkali bir lezzet yaratmak isterseniz limon kullanmayı mutlaka deneyin. Eğer ekşilik sizin için sorun değilse limonun suyunu da çayınıza dahil edebileceğiniz gibi daha hafif bir dokunuş katmak isterseniz greyfurtları dilimleyerek kullanabilirsiniz.

Çiçekler

Güzel kokusu ve görselliğiyle gül yaprakları her zaman iyi bir eşlikçidir. Özellikle misafirlerinize hazırladığınız soğuk çaylarda bu yöntemi kullanabilirsiniz. Buna ek olarak mürver çiçeğinin güçlü aromasını da es geçmeyin. Eğer çayınızın biraz fazla tatlı olduğunu düşünüyorsanız biberiye veya lavanta kullanarak güçlü tadını rahatlıkla kırabilirsiniz.

Balı Unutmayın

Bal işlenmiş şekere karşı en sağlıklı seçimlerden biridir. Bu yüzden çayınıza şeker ya da tatlandırıcı atmak yerine bal kullanmayı deneyin veya tarçından biraz yardım alın. Ayrıca lezzet oranı yüksek ananas, çilek gibi meyvelerden de faydalanabilirsiniz.

Farklı Bir Seçenek Olarak Soda

Eğer soğuk çay konusunda deneyselliğe açıksanız sodayı kullanabilirsiniz. Demlediğiniz çayı bir süre beklettikten sonra üzerine soda ilave ederek farklı bir lezzet yakalayabilirsiniz. Sürahiyi yarım dolduracak şekilde demlediğiniz çayı boşaltabilir ve üzerine bir şişeye yakın soda ekleyebilirsiniz.

ETİKETLER: SOĞUK ÇAY , YAZ MEVSİMİ , SAĞLIK