LIVING
LIVING

05 Haziran 2021

Luca Pronzato'nun Yeni Rotası: Ege Sahilleri

ona, ona at the beach

2019 yılında, Kopenhag NOMA restoranından ayrılan Luca Pronzato tarafından yaratılan ONA, gastronomi alanındaki genç yeteneklere yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri yeni bir platform sunuyor. Haziran-Ekim 2021 tarihleri arasında, Anhinga ve Omakase Beach House restoranları ile gündüzden geceye Türkiye’den ve dünyadan farklı lezzetleri, yaratıcılığa, zevke ve sürdürülebilirliğe değer veren meraklı ve risk almaya hazır gastronomi meraklıları ile buluşturacak.

ONA AT THE BEACH, Kaplankaya’da yer alan Anhinga plajındaki mekanında, ilk olarak Frenchie, Celler de Can Roca ve Clare Smyth gibi restoranlarda çalışmış şef Nicola Pla Gomez ve İstanbul’un gastronomik restoran’ı Nicole’ün şeflerinden Aykut Doğanok’i bir araya getiriyor.

ONA, yaz boyunca Alancha, Neolokal, Çiya Sofrası ve Karaköy Lokantası gibi Türkiye’nin önde gelen restoranlarının mutfaklarında çalışmış en iyi şeflerini açık ateş mutfağının etrafında buluşturacak.

ona, ona at the beach

Fotoğraf: Clara Cornet

Sadece birkaç metre ötede ise ONA, farklı bir konseptle Meksika'da yer alan Casa Wabi'ye bir övgü niteliğinde, gün boyu hizmet verecek, şefin seçimi anlamına gelen "Omakase" Beach House ile gün batımında “fine dining” yemek deneyimini Kaplankaya sahiline taşıyor.

Aralarında Atsushi Tanaka, Robert Mendoza ve Guillaume Sanchez’in yer aldığı dünyaca ünlü şefler dönüşümlü olarak hünerlerini bu pop-up restoranda sergileyecek. Omakase Beach House dünyaca ünlü şeflerin Türkiye’nin gastronomik mirasıyla güzel bir karışımından ortaya çıkan ve 7 çeşitten oluşan bir eşleştirme menüsünden oluşacak.

ona, ona at the beach

İrem Günaydın

Güncel Sanat VE Gastronomi: THE PILL POP-UP GALERİ

2015 yılında, Suela Cennet tarafından Balat’ta eski bir jeneratör fabrikasında kurulan uluslararası çağdaş sanat galerisi The Pill, bu yaz ONA AT THE BEACH işbirliğinde Kaplankaya’da pop-up bir galeriye ev sahipliği yapıyor. Türkiye ve dünyadan sanatçıları bir araya getiren küresel bir platform olarak faaliyet gösteren galeri, Türkiye sahnesinin görünürlüğünü artırmayı hedefliyor ve tıpkı Luca Pronzato gibi farklı ülkelerde gerçekleştirdiği işbirlikliklerini çoğaltarak çok sesli diyaloglar kurmayı hedefliyor. Çok sesliliğe ve inovasyona inanan Cennet ve Pronzato’nun tanışmasından doğan bu işbirliği kapsamında galeri sanatçılarından dünyaca ünlü heykeltraş Marion Verboom’un Achronies & Tectonies isimli eserlerini ONA AT THE BEACH çatısında sanatseverlerle buluşturacak. ONA için hazırlanan bu özel seçkide Verboom’a Türkiye’den sanatçı İrem Günaydın’ın Salad Cake isimli son dönem sergisinden eserleri eşlik edecek. Yaz boyu ikiliye Meksikalı sanatçı Pablo Dàvila’nın mekana özel kurgulayacağı müdahaleler ile eserler farklı kurgularda sergilenecek.

 

ETİKETLER: ONA , POP-UP RESTORAN , KAPLANKAYA