02 Ağustos 2022

Ünlü İsimlerden Kendimize Odaklanma Dersleri

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Fotoğraf: Tyler Mitchell Styling: Camilla Nickerson

Fotoğraf: Tyler Mitchell Styling: Camilla Nickerson

Dünyayı gezmek, hayranlarla buluşmak ve ne olursa olsun çılgın partilere katılmak... Evet, hayranlıkla takip ettiğimiz dünya starlarının böyle bir hayatları var. Sonuçta ne olursa olsun parti devam etmeli. Ancak günümüzde pek çok sanatçı, yoğun turneler ve konser takvimlerinden artan zamanlarda kendilerine odaklanıyor, beden ve zihin sağlığını korumak için dinlenmeye ve iyileşmeye vakit ayrıyor. 

Örneğin Shawn Mendes; şarkıcı Çarşamba günü, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, Haziran ayında başlayacak olan turun tüm Kuzey Amerika, İngiltere ve Avrupa tarihlerini "maalesef" iptal etmek zorunda kalacağını paylaştı. Sanatçı, "Ekibimle konuştuktan ve inanılmaz bir sağlık profesyonelleri grubuyla çalıştıktan sonra, asla kişisel olarak almadığım zamanı almam, kendimi topraklamam ve daha güçlü bir şekilde geri dönmem gerektiği daha net hale geldi" diyerek açıkladı durumu. Kendine odaklanmayı seçmişti ve bize kalırsa doğru bir karar aldı.

Size hemen 2020 Tokyo Olimpiyatları'nın yapıldığı günlere götürelim. Dünyanın en iyi sporcularından Simone Biles, 2020 Tokyo Olimpiyatları kadınlar jimnastik takım finalinden çekilmiş, bu kararını da "Bu sene Olimpiyatlar’da kendim için bir şeyler yapmak istemiştim ama başkaları için bir şeyler yapıyor gibi hissediyorum. Yapmaktan çok hoşlandığım bir şey elimden alınmış gibi geliyor ve bu kalbimi acıtıyor" diyerek açıklamıştı. Biles’ın yarışlardan çekilme kararının ardından sosyal medya kullanıcıları, aktörler, politikacılar ve spor figürlerinden de yıldız sporcuya birçok destek mesajı geldi. Mesajların birçoğu kendi mental sağlığını düşünen ve bunu öncelikli hale getiren sporcuya destek temalıydı.

 

Fotoğraf: Tyler Mitchell Styling: Camilla Nickerson

Fotoğraf: @selenagomez

Bir diğer örnek niteliğindeki karar da Selena Gomez'den gelmişti. Selena Gomez’in sosyal medya detoksu da bu durumu bir kere daha hatırlattı bize. Gomez, Good Morning America’ya verdiği demeçte, son dört buçuk yıldır internetten uzak kaldığını ve bunun mental sağlığı için harika olduğunu söylemişti.

Ve, evet mental sağlığımız başta olmak üzere sağlımız önemlidir.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

@harrystyles'in paylaştığı bir gönderi

Eğer siz de bu konuda biraz ilham ve cesaret arıyorsanız, ilham periniz Harry Styles olabilir. Şu anda Love On Tour kapsamında performans sergileyen Harry Styles  buzlu suyla doldurulmuş bir küvette dinlendiği bir fotoğraf paylaştı. Styles bu rutiniyle gösterisi sonrası yorgunluk atmanın yanı sıra zihnini de dinlendiriyor aslında. Buz banyosu yapmak, ltihabı azaltmak, metabolizmayı hızlandırmak ve zihinsel berraklığa ulaşmak için harika bir yol olabilir. Bilim insanları ayrıca, birkaç kez soğuk suya (15°C'nin altında) batırıldıktan sonra vücudun stres tepkisinin azaldığını keşfettiler - bu nedenle, sakinleşmeyi ve rahatlamayı denemek için mükemmel bir hamle olabilir.

 

 

 

ETİKETLER: HARRY STYLES , MENTAL SAĞLIK