13 Nisan 2022

Selena Gomez'in Sosyal Medya Detoksu

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Selena Gomez

Düzenli bir pratik haline gelen ekran kaydırmalar, like’lar, akımlar… Bir yandan da mental sağlığımızı etkiyebilen nefret söylemleri, felaket yorumları ve linç girişimleri. Evet, sosyal medya aşırılıkları ve her iki tarafın da uç örneklerini görebileceğimiz bir dünya. Bununla baş etmek de günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki sosyal medya ve zararlı etkilerinden arınmak için detokslar yapıyor, kendimizi ve sağlığımızı nasıl koruyabileceğimizi düşünüyoruz.

Sosyal medyanın acımasız kuralları ve işleyişi hepimiz için olumsuz etkiler yaratsa da milyonlarca takipçisi olan ünlüler için durum tahmin etmediğimiz sonuçlar doğurabiliyor. 

Selena Gomez’in sosyal medya detoksu da bu durumu bir kere daha hatırlattı bize. Gomez, Good Morning America’ya verdiği demeçte, son dört buçuk yıldır internetten uzak kaldığını ve bunun akıl sağlığı için harika olduğunu söyledi.

Hayatının tamamen değiştiğini ifade eden Gomez, internet'in ne kadar güçlü bir etki yarattığını ve birçok yönüyle iyi olduğunu söylese de kendisi için bu kararın doğru olduğuna inanıyor. “Hayatımı tamamen değiştirdi. Daha mutluyum, hayatımdaki insanlarla daha fazla bağlantı kuruyorum. Ve diğer şeyleri daha az umursuyorum.”

Hız ve internet çağında sosyal medyayı hayatımızdan çıkarmak ne kadar gerçekçi bir karar olur emin değiliz ancak minik aralar verme fikri hiç de fena görünmüyor.

ETİKETLER: SELENA GOMEZ