14 Haziran 2021

Sıvı Klorofil Nedir?

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

klorofil

Getty Images

Öylesine güçlü bir mecra ki TikTok, bir anda hiç adını bile duymadığımız şeyleri denerken bulabiliyoruz kendimizi. Yeni tarifler öğreniyor, hatta sağlıklı yaşama dair bilgilerle güncelleniyoruz adeta. Bundan bir süre önce bizim de radarımıza takılmış olan TikTok’un yükselen trendi klorofil, tam da az önce bahsettiğim şeye örnek gösterebilecek durumda. Bitkilerde bulunan ve enerji üretmek için kullanılan bu pigment, yapraklara da yeşil rengini veriyor aynı zamanda. Geçmişte gördüğümüz biyoloji derslerinden de mutlaka hatrımızda kalmıştır zaten. Konu tüketmeye geldiğinde ise ıspanak, roka ve maydanoz gibi çeşitli yeşil sebzelerden doğal klorofil alıyoruz aslında. Yine de wellness dünyası, onu farklı bir formda, sıvı haliyle bizlere sunmaktan geri kalmıyor.

Ünlüler dünyasında kendine yer bulan sıvı klorofil, Kourtney Kardashian’ın kurduğu modern yaşam sitesi Poosh'un da gündemindeydi hatta. Kardashian, alkali su içmenin ya da suyuna sıvı klorofil katmanın ona çok iyi geldiğini, ayrıca vücudunun ihtiyaç duyduğu ve her zaman yiyeceklerden alamadığı önemli besinleri bu sayede aldığını belirtmişti. TikTok’ta ise içtikleri sulara sıvı klorofil ekleyerek sağlıklı bir cilde kavuştuğunu söyleyen pek çok kişi bulunuyor.

Peki sivilceyi gerçekten yatıştırıyor mu dersiniz? Dr. Joshua Zeichner Vogue'a verdiği bir röportajda “Klorofilin yağlı ve akneye meyilli cilde sahip hastalarda gözeneklerin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olduğuna dair bazı veriler var.” diyerek çok da yanlış bir bilgi olmadığını söylüyor. Ayrıca klorofilin cilde çeşitli şekillerde yardımcı olduğunu, antioksidan faydalar sağladığını, UV ışığına maruz kalma ve kirlilik gibi çevresel saldırganların neden olduğu serbest radikal hasarını nötralize ettiğini de ekliyor.

Evet, bu şekilde klorofilin önemli bir faydası olduğu aşikar. Ancak ilk etapta bunu doğal yollardan, yani yeşil sebzeler aracılığıyla vücuda kazandırmayı denemek gerekiyor. Her ne kadar sıvı klorofilin de güvenilir bir kaynaktan elde edildiği sürece ciddi zararlara yol açmayacağı söylense de, sosyal medyada karşımıza çıkan her trendi araştırmadan uygulamamak gerek.

ETİKETLER: KLOROFİL , SIVI KLOROFİL , WELLNESS , SAĞLIKLI YAŞAM