05 Ocak 2022

Reducetarianism Nedir?

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

22-01/03/vegan-nutrition-tips-header-680x1020.jpg

Fotoğraf: Getty Images

Gezegen sağlığını göz önünde bulunduran seçimler yapmak, artık bir tercihten çok yaşam biçimi haline gelmesi gereken konulardan. Bizim dışımızda da yaşama hakkı olan canlıların varlıklarını hiçe saymayarak daha az et tüketmek ise bireysel olarak yapabileceğimiz değişimlerin ilk sıralarında. Daha az tüketmek kavramının altını çizmek gerek; zira bu zamana kadarki alışkanlıkları bir anda kesmek elbette kolay değil. Yani direkt vejetaryen ya da vegan beslenme şekline adapte olamayabiliriz. Ancak reducetarianism gibi azaltma temelli bir akımı benimseyebiliriz.

Brian Kateman ve Tyler Alterman tarafından ortaya çıkan reducetarianism hareketi ve buna bağlı gelişen Reducetarian Foundation, hayvansal ürünlerin tüketimini azaltarak insan sağlığını iyileştirmeyi, çevreyi ve tabii ki hayvanların hayatını korumayı hedefliyor. Bu topluluğa göre ya hep ya hiç gibi bir seçim yapmadan önce önemli olan bireysel küçük değişimler yaratabilmek.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne göre, et endüstrisi tek başına küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 20'sinden sorumlu. Dünyanın birçok bölgesinde tatlı su kaynakları azalırken, hayvansal tarım ürünlerine olan talep büyük ölçekte su kullanımına neden oluyor. Çevreyi tehdit eden boyutu bu şekildeyken, aslında farkında olmayarak kendi sağlımızı da tehlikeye atıyoruz. Mesela Amerikan Kalp Derneği'ne göre daha az et tüketmek, kalp hastalığı, belirli kanser türleri, felç, diyabet ve diğer birçok kronik hastalık ihtimalinin de azalması anlamına geliyor.

O halde 2022’de kendinize koyduğunuz hedefler arasında daha bilinçli tercihler yapmak ve buna bağlı olarak daha az hayvansal gıda tüketmek varsa, reducetarianism hareketinin bir parçası olarak bitkileri beslenme rutininize daha sık eklemekle işe başlayabilirsiniz.

 

ETİKETLER: REDUCETARİANİSM , REDUCETARİAN FOUNDATİON , SAĞLIKLI BESLENME