29 Eylül 2021

Lif Kaynağı Kinoanın 7 Faydası

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-09/22/simplyquinoa_207567766_164673902311089_3907428463912673631_n.jpg

@simplyquinoa

Sağlıklı yiyeceklerden bahsedeceksek, ilk sıralarda kinoa yer alacaktır hiç şüphesiz. 3 bin yıllık bir geçmişi bulunan ve eski zamanlarda "tüm tahılların anası" olarak adlandırılan bu değerli besin, aslında pancar, pazı ve ıspanak ile aynı aileden gelen bir tohum. Bulgur ve pirince üstün bir alternatif olurken, özellikle farklı salata tarifleri için biçilmiş kaftan. O zaman şimdi kinoanın 7 faydasını inceleme vakti.

Protein açısından zengin

Söz konusu protein olduğunda en zengin bitkisel gıdalardan biri olarak öne çıkıyor kinoa. Fincan başına 8 gram protein içerirken, gerekli amino asitleri yeterli miktarda bir araya getiriyor. Yani bitki bazlı beslenenler için ekstra değerli bir gıda.

Glutensiz

Glüten duyarlılığı, glüten intoleransı veya çölyak hastalığınız varsa kinoayı mutlaka beslenme rutininize eklemelisiniz. Zira glütensiz bir seçenek.

Lif oranı yüksek

Düzenli sindirimi desteklemekten kolesterolü düşürmeye, lifin sağlık üzerinde etkileri saymakla bitmiyor. Kinoa ise farklı tahıllara kıyasla çok daha fazla lif içeriyor.

Bağırsak sağlığını destekliyor

Çalışmalar, kinoanın yararlı bağırsak bakterilerinin çeşitliliğini artırdığını, inflamatuar semptomlarını azaltarak bağırsak sağlığını iyileştirebileceğini ortaya koyuyor. Prebiyotik görevi gören kinoa, yararlı bağırsak bakterileri için yakıt sağlayarak onların gelişmesine izin veriyor.

Kan şekerini kontrol altına alıyor

Glisemik indeks, gıdaların kan şekeri seviyenizi ne kadar hızlı yükselttiğinin bir ölçüsü. Kinoanın bilinen glisemik indeksi ise 53 ve bu da düşük olarak kabul ediliyor. Bu özelliği sayesinde kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı oluyor.

Kilo kontrolü sağlıyor

Lif ve protein oranı yüksek kinoa, beslenme rutininde kilo kontrolü sağlayan besinlere yer verenler için de önemli bir konumda yer alıyor. Protein ve lif içerdiği için hem metabolizmayı hızlandırıyor hem de tokluk hissi veriyor.

Sağlıklı cilt ve saçlar

İçeriğinde yer alan magnezyum, demir ve B vitaminleri sayesinde saç ve cilt kalitesinde de artış sağlıyor.

ETİKETLER: KİNOA , KİNOANIN FAYDALARI , SAĞLIKLI BESLENME