27 Temmuz 2021

Kombucha Çayının Öne Çıkan 5 Faydası

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-07/27/klara-avsenik-5cfqo92t7pm-unsplash.jpg

Fotoğraf: Unsplash

Fermente bir çay olan kombucha ya da kombuça, son zamanların en sağlıklı içeceklerinden biri olarak görülüyor. Siyah veya yeşil çaya şeker ve maya eklenerek yapılan bu çay, asidik ve biraz da ekşi tadıyla ilk etapta herkese hitap edemeyebilir. Elbette hazır olarak satın alabileceğiniz versiyonları da mevcut. Ancak kendiniz yapmak isterseniz, meşakkatli sayılabilecek de bir hazırlık süreci söz konusu. Öncelikle elinizde kombucha mayasının olması şart. Ardında ise güneş ışığı almayan bir alanda 7 ila 10 gün arasında bekletmeniz gerekiyor. Peki, kombucha çayını bu kadar popüler kılan ve sıkça tercih edilmesini sağlayan faydaları neler, birlikte bakalım.

Probiyotikler açısından zengin

Probiyotikler, aslında bağırsaktaki organizmaların doğal dengesini sağlayan yararlı bakteriler; ve kombucha çayı tüketmek de sindirim sistemini iyileştirirken, enfeksiyonları ve iltihaplanmayı önlemeye de yardımcı oluyor.

Yaşlanma karşıtı etki

Kombucha'da bulunan antioksidanlar hücresel yaşlanma sürecini azaltmaya yardımcı oluyor ve böylelikle cilt sağlığında da iyileşme gözlemlenebiliyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı

Hem sindirim hem de bağışıklık sistemi aslında birbiriyle oldukça yakından ilişkili. Yani probiyotiklerin ön planda oluşuyla bağırsak sağlığı kuvvetlenirken, bağışıklık sistemi de eş zamanlı olarak bu faydadan etkileniyor. Kombucha'da bulunan fermente bakteriler, sağladıkları iyi bakteri dozu sayesinde bağışıklığın artırılmasını sağlıyor.

Kalp sağlığına destek

Kuvvetli bir kalp sağlığı için elbette dikkat edilmesi gereken başka şeyler var. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz gibi. Ancak bu rutinin içerisine kombucha çayını dahil etmek de güzel bir destek sağlayacaktır. Kalbin iç astarını ve kan damarlarını daha esnek tutarak kan akışını düzenlemeye yardımcı olurken, enflamasyonu azaltıyor ve kötü kolesterolü düşürüyor.

Kanser ihtimaline karşı önlem

Kanserli hücrelerin büyümesini destekleyen serbest radikallerin ve diğer zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olan antioksidanlar açısından zengin olan kombucha, bu sayede de kanser riskine karşı bir kalkan oluşturuyor.

ETİKETLER: KOMBUCHA , KOMBUCHA ÇAYI , KOMBUÇA , SAĞLIKLI BESLENME