23 Mart 2021

Evden Çalışırken Ofisten Çıkmayı Unutmayın

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Evden çalışma
Fotoğraf: Arthur Elgort

 

Zoom toplantıları, mail trafiği derken hepimiz bir şekilde evden çalışma fikrine adapte olmuş durumdayız. Bunun avantajları olduğu gibi zaman kavramını kaybettiğimiz noktada negatif yanları da olabiliyor. Evet belki eskisi kadar net saatlerle çalışmıyoruz, ya da belirli bir kıyafet zorunluluğumuz yok ancak bu durum ev ve ofis hayatını birbirine karıştırmamıza ve bütün günü kapsayan bir rutine dönüştürmemize neden oluyor. Bu durum ilk başta normal gibi gözükse de zamanla dışarıda bir hayatımız olduğunu, kendimize vakit ayırmamız gerektiğini bize unutturabiliyor.

Belki eskisi kadar dışarı çıkmıyoruz ve yaşadığımız sürecin yeniliklerine alışmaya çalışıyoruz ancak bu çalışma saatlerimizde de değişiklik yapmamız anlamına gelmiyor. Normal zamanlarda nasıl belirli bir saatte işi gidip akşam da belirli bir saatte çıkıyorsak aynı mantığı ev ortamında da korumamız oldukça önemli.

Gün içinde işlerimizi tıpkı ofisteki gibi hallettikten sonra vakti geldiğinde de bilgisayarları kapatmayı bilmek hem fiziksel sağlığımız hem de ruhsal dengemiz için gerekli.

Peki bunu nasıl başarabiliriz? 

Ofisten Çıkın

Sabah nasıl belirli bir saatte bilgisayarın başına oturuyorsanız akşam da aynı şekilde bilgisayarınızı kapatın hem zihinsel hem de fiziksel olarak masadan kalkın. Belki eskisi gibi dışarı çıkmadığımız için ne yapacağınızı düşünüyorsunuz ancak her ne olursa olsun gün içinde kendinize zaman ayırmalısınız.

Her Zaman Müsait Olmayın

Sanırım ofis saatlerini karıştırmamızın en büyük sebeplerinden biri de bu yanılsama. Evde olduğumuz için sürekli uygunmuşuz gibi hissediyoruz bu da zaman kavramını kaybetmemize neden oluyor. Aslında bu doğru değil çünkü nasıl işten çıktığımız noktada kendi hayatımıza dönüyorsak ve bunun yazılı olmayan bir kuralı varsa aynısı evden çalıştığımız dönemlerde de geçerli. Kendi hobilerinize, arkadaş sohbetlerinize vakit ayırın.

Sizi Heyecanlandıracak Bir Şey Bulun

Bu aslında tıpkı ofis hayatınız gibi gün içinde kendi hayatınızda da bir şeyleri programlamak demek. Örneğin spor yapmayı ya da açık havada yürüyüş yapmayı seviyorsanız bunu evdeki çalışma saatlerinize uyarlayarak bir motivasyon kaynağı olarak kullanın. Belirli bir saatte sevdiğiniz bir aktiviteyi yapacağınızı düşünmek iş yaşamıyla ev hayatınızı ayırmanıza yardımcı olacaktır.

ETİKETLER: WELLNES , OFİS , EVDEN ÇALIŞMA