17 Şubat 2021

Çağımızın Yarattığı Problem: Beden Güvensizliği

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Kendall Jenner
@kendalljenner

Her şey, Kendall Jenner’ın geçtiğimiz günlerde Kim Kardashian’ın markası Skims’in Sevgililer Günü çekiminden paylaştığı karelerle başladı. Kusursuz vücuduyla boy göstermesinin ardından eleştirilerin merkezinde yer alması hiç de uzun sürmedi. Çünkü paylaştığı fotoğrafların pek çok insanı özgüvensiz hissettirdiğini savunanlar vardı. Bunun üzerine Twitter’dan bir takipçisine yanıt veren Jenner, şanslı bir kız olduğunu ancak kendisinin de kötü günleri olduğunu bilmemizi istedi. Bu, ortasında kaldığı eleştiri ateşinden bir kurtulma yolu muydu yoksa kalpten söylenmiş bir cümle miydi, sanırım bunu asla bilemeyeceğiz.

Aslında burada seçilebilecek iki yol olduğunu düşünüyorum. Birincisi, herkesin istediği şeyi sosyal medya üzerinden paylaşabileceğini kabullenmek, ikincisi de bu tarz paylaşımların bir noktada zararlı olduğunu düşünmek. Elbette her türlü görüş ayrılığına saygı duymak gerek. Ancak buradaki sorun, kilo almış ya da kilolarıyla mutlu kişilere uygulanan psikolojik baskı. Yani herkesin mükemmel bir vücuda sahip olması gerekiyormuş gibi bir algı yaratılması, beden güvensizliğine yol açan problemlerden en büyüğü. Bunun bir örneğini de birkaç gün önce influencer Negin Mirsalehi’nin paylaşımında gördük. Pandemi öncesi ve sonrası fotoğrafını birlikte paylaşan Mirsalehi, hamile olduğu ya da dolgu yaptırdığı yönündeki yorumlara karşı böyle bir durumun yaşanmadığını, aksine sadece kilo aldığını yazdı paylaşımının altında. Kendini bu haliyle sevmenin her zaman kolay olmadığını dile getirirken, kilo almanın da vermenin de normal olduğunu ekledi. Buna benzer başka bir paylaşım da model Sara Sampaio tarafından yapıldı. Vücudun farklı zamanlarda farklı şekillerde gözükebileceğini bir video aracılığıyla gözler önüne sererek, insanları başkalarına ve kendilerine karşı nazik olmaya, kişilerin değişen bedenleri hakkında yorum yapmayı bırakmaya davet etti.

 

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

Sara Sampaio (@sarasampaio)'in paylaştığı bir gönderi

Elbette zaman zaman hepimiz, aynaya her baktığımızda yansıyan görüntümüzden memnun olmayabiliriz ki içinde bulunduğumuz zor günlerde bu fazlasıyla normal. Burada dikkat edilmesi gereken şey, bırakın başkalarını kendimiz üzerinde de bir baskı kurmaya çalışmamamız olacaktır. Zira yaratılan bu baskı, durumu ciddi psikolojik sorunlara ve yeme bozuklarına kadar ilerletebilir. Ayrıca dünyaca ünlü modeller de dahil olmak üzere hiç kimsenin, reklam panolarında ya da Instagram'da olduğu gibi her zaman mükemmel görünmediğini bilmekte fayda var. Toplum ve hatta dünya olarak kat edilecek uzun bir yol olsa da, affedici olmak ve öz sevgi, beden güvensizliğine karşı en büyük ilaç!

ETİKETLER: BODY POSİTİVİTY , BEDEN GÜVENSİZLİĞİ , SOSYAL MEDYA