EN VOGUE
EN VOGUE

03 Mart 2021

Vogue Öneriyor: Clubhouse’da Takip Etmeniz Gereken 10 Kişi

YAZI: ENİ SUBAİR

DERLEYEN: BAHAR ERGEL

© Christian VierigFotoğraf: Christian Vierig

Clubhouse, sosyal medya dünyasının en yeni bebeği olabilir ancak nisan 2020’deki lansmanından beri dünya çapında tahmini 10 milyon indirme aldı. Şimdilik yalnızca davetiye ile giriş yapılabilen uygulama bize sesli sohbet odaları fikrinin neden bu zamana kaldığını sorgulatıyor. Karantina boyunca akşamlarımızı sohbet odalarına girmeden geçirmiştik. Sizin içerikler tarafındaki tercihiniz SpaceX ve Tesla’dan Elon Musk’ın Mars’taki yaşam hakkında konuşmasını mı yoksa Lindsay Lohan’ın blog yazarı Perez Hilton’la konuşmasını mı dinlemekten yana? Çünkü söz konusu diyaloglar Twitter’da gerçekleşse bu kadar dikkat çekmezdi. 

Özellikle moda tarafında Clubhouse istihbaratı harika işliyor. Milan merkezli The Attico, kurucuları Giorgia Tordini ve Gilda Ambrosio cinsiyetsiz kapsül koleksiyonları Life at Large'ı tartışırken ve üyeler kendi kanepelerinin rahatlığından dinleyebildikleri bir olay da geçtiğimiz günlerde yaşandı. 

Yeni başlayanlar için Clubhouse'a girmek baş döndürücü bir deneyim olabilir, bu yüzden işte uygulamada takip edilecek en büyük isimler için rehberiniz.

Naomi Campbell

© Christian VierigFotoğraf: Naomi Campbell, STYLEDUMONDE

İkonik süpermodel izolasyon dönemi sırasında YouTube’da yıldızlarla dolu şovu ‘No Filter’ı başlatmıştı. Campbell, 15 Şubat'ta Fintech uygulaması Klarna'nın strateji müdürü Natalia Brzezinski ile yeni şov hakkında konuşmak için Clubhouse'u kullandı. Uygulamanın ruhuna uygun bu kullanım Campbell’in ünlü çevresi için de bir örnek teşkil etti. 

Paloma Elsesser

American Vogue kapak yıldızı Clubhouse'a Kasım ayında katıldı. Bu yazı hazırlanırken, güzellik girişimcisi Sharmadean Reid, model Chloé Véro ve sosyal medya stratejisti Karen Civil dahil olmak üzere yalnızca birkaç seçkin kişiyi takip ediyordu. Henüz bir odaya ev sahipliği yapmamış olsa da, Black Dollar Ecosystem'e katıldı.

Tyler Mitchell

Ünlü Amerikalı fotoğrafçı, moda endüstrisinde bir oyunun kurallarını değiştirme gücüne sahip isimlerden biri. En fazla 23 yaşındayken Beyoncé'nin Amerikan Vogue Eylül 2018 kapak çekimi ile tanınan en son Loewe parfüm kampanyasını fotoğraflayan Mitchell, Clubhouse’un kreatif direktörü Jonathan Anderson'a Instagram üzerinden teşekkür etti. "Sürekli ilham veren ortak çalışmalar için teşekkürler Jonathan." İkisinin de ev sahipliği yaptığı bir oda için nefesimizi tutmaya cesaret edebilir miyiz?

Ib Kamara

Çığır açan stilist, Off-White’tan Virgil Abloh, Nijeryalı fotoğrafçı Stephen Tayo ve Pyer Moss'un kurucusu Kerby Jean-Raymond da dahil olmak üzere Clubhouse uygulamasında yalnızca 137 kişiyi takip ediyor.

Bethann Hardison

Aktivist ve model  Bethann Hardison  Ekim ayında Clubhouse'a sessizce katıldı. Aralarında Jasmine Sanders ve Bethann Hardison’ın bulunduğu bir dizi model tarafından 1970'lerde bir model olarak moda endüstrisinini tartışacakları bir odayı hayal ediyoruz. 

Susie Lau, diğer adıyla Susie Bubble

© Christian VierigFotoğraf: Susie Bubble, Getty-Images

Bir tür sektör emektarı olan gazeteci Susie Lau’nun Style Bubble blogunu başlatmasının üzerinden yaklaşık 15 yıl geçti. Son zamanlarda, modadaki bazı Asyalı-Amerikalı arkadaşlarıyla birlikte, #StopAsianHate hashtag'i altında, 508 bin Instagram takipçisine ABD'de Asya karşıtı şiddetin artmasının ardından "desteğini vermek" istediğini açıkladı. Ayrıca, üyeleri arasında tasarımcılar Phillip Lim ve Prabal Gurung'un da yer aldığı Clubhouse'daki Stop Asian Hate grubunu takip ediyor.

Diet Prada

2014'teki kuruluşundan bu yana, Diet Prada ve onun iki kurucusu Tony Liu ve Lindsey Schuyler, moda markalarını hesaba katan esprili Instagram gönderileriyle sektörün ayrılmaz bir parçası haline geldi (şu anda 2,5 milyondan fazla takipçisi var). 21 Şubat'ta ikili, #StopAsianHate sosyal medya kampanyasının bir parçası olarak, modanın önde gelen Asyalı seslerinin sektörde çalışırken yaşadıkları ayrımcılıkla ilgili kişisel hikayelerini paylaştıkları bir odada görüldü.

Virgil Abloh

© Christian VierigFotoğraf: Virgil Abloh, Getty Images

Louis Vuitton erkek giyiminin sanat yönetmeni (ve kendi markası Off-White) Clubhouse havuzuna dalmaktan çekinmedi. Abloh, uygulamaya Temmuz ayında katıldı ve Afrika modasının geleceğini tartışan odalarda görüldü. Aynı zamanda kültür ve sanatla ilgili her şeyi konuşabileceğiniz bir alan olan Kültür Kulübü üyesi.

Kerby Jean-Raymond

Reebok'taki yeni kreatif direktör Jean-Raymond, 7,4 bin takipçiye sahip, sıcak bir Clubhouse üyesi. Ağustos 2020'de katılan Pyer Moss'un kurucusunu, Oscar adayı yönetmen Ava DuVernay ve Clubhouse kurucu ortağı Paul Davison da dahil olmak üzere etkili isimleri takip ediyor.

Telfar Global

Geçen yıl, ABD'li kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez'den Oprah Winfrey'e kadar Telfar Clemens’in meşhur pastel çantalarını taşıyan birini görmeden Instagram’da gezinemezdiniz. Öyle ki, tasarımcı Eylül 2020'de CFDA tarafından Yılın Amerikan Aksesuar Tasarımcısı ödülüne layık görüldü. Markayı Clubhouse’a görmek, Y kuşağı ve Z kuşağı tarafından sevilen bir isim.

ETİKETLER: CLUBHOUSE , SOSYAL MEDYA , TECH