EN VOGUE
EN VOGUE

04 Mart 2022

Sosyal Medya Detoksu Yapmanıza Yardımcı Uygulamalar

YAZI: PINAR TAHİRLER

 

getty images

Telefonlarımızla olan ilişkimiz saplantıya mı ulaştı? Mailler, sosyal medya hesapları derken telefonlarımızı ellerimizden düşürmekte zorlanıyoruz. Uzaklaşmaktan korktuğumuz bu araçlardan tamamen kopmadan, sadece bazı sınırlamalar koyarak dengeyi sağlamak da mümkün. Ekran sürenizi azaltmanız ve telefon kullanımızı kontrol altında tutmanız için iyi bir araç olan bazı uygulamaları derledik.

Spice Phone Life Balance

Kişiselleştirilmiş davranış değişikliği programı olarak tasarlanan Space uygulaması, kullanıcıların telefonlarıyla beraber yaşam dengesi kurmalarını sağlıyor. Kullanıcılar uygulama sayesinde kendilerine telefon kullanımı için hedefler belirleyebiliyor. Tüm bu hedefler elbette sizi telefondan uzak tutmak için.

App Detox

Telefonunuzdaki kullanımlarınızı kontrol eden bir diğer uygulama, App Detox, kullanıcılara günlük sınırlandırmalar yaptırıyor. Konulan kuralların biri çiğnendiğinde uygulama size bazı hatırlatmalar yapabiliyor.

Freedom Matters

Uygulamalarda çok fazla zaman harcayanlar için Freedom, e-postadan bağımlılık yapan oyunlara kadar zaman kaybettiren uygulamaları engelletebiliyor. Uygulama, belirli sosyal medya uygulamalarına sınır getirmekle kalmayıp aynı zamanda kısıtlamaları kullanıcının tüm cihazlarında sorunsuz bir şekilde senkronize edebilme özelliğine sahip. 

Offtime

Akıllı telefonunuzu gerçekte ne kadar kullandığınıza ilişkin bilgiler içeren ve uyarılar veren Offtime, dikkat dağıtıcı uygulamaları engelleyerek alışkanlıklarınızı frenlemenize yardımcı oluyor.

Forest App

Forest App sayesinde cep telefonunuzu kontrol etmekten ne kadar uzun süre kaçınırsanız ektiğiniz tohumunuz o kadar büyüyüp güçleniyor. Uygulama, sizi telefondan uzak tutarken ödüllendiriyor. 

ETİKETLER: SOSYAL MEDYA , TECH