EN VOGUE
EN VOGUE

21 Nisan 2021

Facebook’tan Beklenen Ses Hamlesi Geldi

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

podcast

Fotoğraf: Chris von Wangenheim/ Vogue, Nisan 1973

Podcast’ler uzun zamandır hayatımızda, okuma listelerimize sesli kitaplar ekliyoruz ve Clubhouse sayesinde tanıştığımız canlı sohbet odaları ise yeni rutinimizin bir parçası. Kısacası ses merkezli uygulamalar hayatımıza yerleşiyor diyebiliriz.

Bu yükselen "seslere" Facebook da kayıtsız kalamadı. Popüler sosyal medya platformu Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, gazeteci Casey Newton ile yaptığı röportajda uygulamaya gelecek yeni özellikleri açıkladı.

Facebook, önümüzdeki birkaç ay içinde bir dizi ses özelliğini kullanıma sunacak. Bunlardan ilki, özellikle pandemi döneminde yıldızı parlayan Clubhouse’un hayatımıza kattığı “canlı ses odaları”na benzer bir özellik olacak.

Facebook önümüzdeki aylarda “Live Audio Rooms” (Canlı Ses Odaları) uygulamasını başlatarak, kullanıcılara sohbet odalarına katılıp konuşmacı ve dinleyici olma imkânı sunacak. Özelliğin, önümüzdeki birkaç ay içinde ilk başta az sayıda içerik oluşturucusu ile kullanıma sunulması bekleniyor.

Facebook’un bir diğer yeniliği ise kullanıcıların kısa ses klipleri oluşturup paylaşabilecekleri yeni bir özellik olan Soundbites olacak. Kullanıcılar, Canlı Ses Odaları'nda veya Soundbite'larla para kazanabilecekler; ancak bunun herkese açık olup olmayacağı veya yalnızca çok sayıda takipçiye sahip içerik oluşturucularına ayrılıp ayrılmayacağı belli değil.

Bu yeni duyuruların yanı sıra Facebook, kullanıcıların podcast'leri doğrudan Facebook uygulamasından dinlemelerine de izin vereceğini açıkladı. Böylece uygulama üzerinden favori podcastlerimizi dinleyebilecek ya da indirebileceğiz.

Hatırlayacak olursanız, Twitter da “space” adlı uygulamasıyla platform üzerinden sesli sohbet oluşturma özelliği getirmişti.

Sesli sohbet uygulaması Clubhouse’un hızlı yükselişi, podcast ve ses merkezli diğer medya platformlarını da düşününce çevrimiçi iletişimin geleceği sesli mi olacak sorusunu akıllara getiriyor. Sesin önlenemez bu yükselişi neler getirecek bekleyip göreceğiz. 

ETİKETLER: FACEBOOK , CLUBHOUSE