EN VOGUE
EN VOGUE

02 Nisan 2022

Dijital Dünyadan Haftanın Gelişmeleri

YAZI: BAHAR ERGEL

Photographed by Steven Meisel, Vogue, February 2006
Fotoğraf: Steven Meisel, Vogue, Şubat 2006

Haftaya herkesin Instagram kronolojisi ile ilgili “Beni favorilerinize ekleyin” paylaşımlarıyla başladıktan sonra elbette dijital dünyadan geliştirme ve yenilik haberleri gelmeye devam etti. Bu sırada da Instagram’ın SEO geliştirmesinden sonra arama özelliklerinin her zamankinden farklı çalışmaya başladığını hatta zaman zaman mükemmel sonuçlar listeleyemediğini fark etmişsinizdir diye düşünüyoruz. Performansa giden yolda altyapı çalışmaları da devam ediyor belli ki… 

Gelelim bu hafta dijital dünyada nelerle karşılaştığımıza;

 

Kaynağa İnmenin Önemi

İnternet ortamında kullanıcılar tarafından üretilen ve filtreden geçmeksizin indexlenen haberlerin yarattığı bilgi kirliliği zaman zaman gündeme geliyor. Tüm dünyanın bilgiye erişmek için kullandığı arama motoru Google, bu veri kirliliğinin önüne geçebilmek için “Highly Cited” yani yüksek alıntı etiketini duyurdu. Haberin ilk yazıldığı haber kaynağına dikkati çekmek ve ana haber üzerinden yapılan haberlerde bilginin muğlaklaşması sebebiyle zaman zaman gerçeği yansıtmamasının önüne geçmek hedefleniyor. Highly Cited etiketiyle kaynak haber, öne çıkanlar arasında yer alacak. Bu kaynaktan hareketle yapılan haberlerinse ikincil hale gelmesi sağlanacak. Yakında Amerika başta olmak üzere İngilizce kullanılmaya başlanacak özelliğin kısa süre sonra tüm dünyada kullanılabilir olması bekleniyor.

 

Hikayeler İçin Yeni Bir Saha

Snapchat’in kaybolan paylaşımlarının bir anda popüler hale gelmesinin ardından Instagram bu özelliği bünyesine dahil etmiş ve peşinden Whatsapp’tan Youtube’a birçok mecrada hikayeler benzeri paylaşım formatları kullanılmaya başlanmıştı. Şimdi bu kervana TikTok da katılıyor. Kısıtlı bölgelerin kullanımına açık olan özellik İngiltere’de de aktif hale geliyor. Türkiye için ise henüz öngörülen bir tarih yok. 

 

Mecralararası 

Zaman zaman resmi Facebook hesabının Twitter’dan yaptığı paylaşımlarla hakkında konuşulmasına aşinayız ancak en büyük rakibin sahasına girmek tamamen yeni bir hamle. Onaylanmış Facebook hesabı TikTok’ta görülünce hızla binlerce takipçiye ulaştı, ancak henüz bir paylaşımı bulunmuyor. 

 

Instagram DM’de Yeni Dönem

Kitleleri uygulamada tutmak için sihir yapmaya devam eden Instagram şimdi de mesajlaşma özelliğini bir üst seviyeye taşıyarak kullanıcılarına yeni bir deneyim sunuyor. Spotify, Apple Music ve Amazon Music ile entegre olabilen yeni mesaj kutusu müzik paylaşım özelliğine imkan tanıyor. Sessiz mesajlar ile karşıdaki kullanıcıya bildirim göndermeden mesaj gönderebilmeyi ve hatta akıştayken mesaj yanıtlamayı mümkün kılıyor. Grup sohbetlerinde artık anketler de yer alırken hızlı gönderim özelliğiyle en çok iletişimde kaldığınız kişilere anında mesaj göndermenizi sağlıyor. Şimdiden sevdik. 

 

Piksellenmeyelim

Whatsapp üzerinden fotoğraf paylaşmanın en büyük sorunlarından biri elbette dosya boyutunu düşürürken görüntü kalitesini de bozmasıydı. Nihayet 2GB’a kadar olan dosyaların gönderimine izin verecek Whatsapp. Özellik aktif olduğunda fotoğrafları otomatik olarak galeriye kaydetme özelliğini kapatmayı tercih edebilirsiniz… 

ETİKETLER: META , İNSTAGRAM , FACEBOOK