EN VOGUE
EN VOGUE

28 Mayıs 2022

BeReal Uygulaması Nedir?

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

22-05/26/screen-2-en.png

Nasıl ki artık teknoloji olmadan bir hayat düşünmek mümkün değilse, bunun uzantısı olarak sosyal medya için de durum aynı. Zaman zaman ara verilip küçük detokslar yapılsa da, tamamen kopmak ya da varlığını yok saymak imkansızlaşmış vaziyette. Elbette artıları göz ardı edilemez ancak bazı dezavantajlarının farkına varmak da önemli. Mesela gerçeklik algısından uzaklaşmak, mükemmel olmaya çalışmak ya da başkaları gibi yaşamak, sosyal medya kaynaklı çağımızın hastalıkları arasında.

Peki, çoğunlukla Instagram’ın domine ettiği sosyal medya dünyasında yer alan farklı uygulamalar bu düşünce yapısına alternatif oluşturabilir mi? Cevabı Fransız menşeili BeReal’da arayabiliriz, zira Z jenerasyonunun son zamanlarda favorisi konumunda. Sebebi ise adından da anlaşılabileceği üzere temelinde kullanıcıları gerçekliğe davet etmesi. Çünkü uygulamanın içinde filtrelere asla yer verilmiyor ve paylaşım yapabilmek için günde sadece iki dakikanız var. Üstelik bu kısıtlı zamanı da BeReal’ın kendisi belirliyor. Bunun için telefonunuza gelen bildirim sonrasında aynı anda hem ön hem de arka kameradan çekim yapmanız gerekiyor. Son derece anlık olması, mükemmeliyetçiliğe ve popülerlik algısına karşı oluşunu kanıtlar nitelikte. Zaten uygulamanın verdiği mesaj da şu; “BeReal sizi ünlü yapmaz. Influencer olmak istiyorsanız TikTok veya Instagram'ı kullanabilirsiniz.”

22-05/26/screen-3-en.png

Psikolojik olarak beğenilmenin verdiği mutluluk, aslında sosyal medya kullanımının önündeki en büyük amaç. Bu noktada tam anlamıyla Instagram ya da TikTok’a rakip olabilecek konumda değil. Ayrıca BeReal kullanıcılarının şikayetlerinin başında ise uygulamanın sıkıcılığı geliyor. Bununla birlikte sadece iki dakikalık süre tanıması da istemsiz ve aceleci paylaşım yapılmasına neden olabilecek detaylardan. BeReal’ın popülerliği ne kadar devam eder bilinmez ancak onu kullanmaya başlayınca akıllara şu soru gelebilir; ihtiyacımız olan aslında farklı uygulamalar aramak yerine başkalarının ne düşündüğüne kulak asmamak ve hangi platform olursa olsun tamamen gerçek olmak mı?

ETİKETLER: BEREAL , SOSYAL MEDYA