EN VOGUE
EN VOGUE

07 Haziran 2022

Bavullarınızda Yer Açın: Seyahatlerinizde Yanınızda Olması Gereken 5 Teknolojik Ürün

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Miles Aldridge, Vogue, March 2007

F:Miles Aldridge, Vogue, Mart 2007

Muhtemelen hepimiz günlük hayatın koşturmalarından, elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızdan ve başımızı bir türlü kaldıramadığımız ekranlardan şikayetçiyiz. İdeal bir tatilin de bizi biraz da olsa günlük rutinlerimizden uzaklaştırmasını bekliyoruz. Zaten tatile çıkmak en çok da kafa dinlemek için değil midir?

Ancak seyahat etmek de eskisi kadar basit değil, COVID-19'un etkisi ve artan yaşam maliyeti, çoğumuzu iş veya tatil gezilerimizi planlarken daha dikkatli bir şekilde yeniden düşünmeye zorluyor. Uzaktan çalışma şansına sahip olanlar, ofislerini deniz kenarına taşıyabiliyor; ancak bu durumun çalışma stresi ve yoğunluğunu ortadan kaldırmadığı konusunda hemfikiriz. Tüm bunlar seyahatlerimizi daha karmaşık hale getirebiliyor. Bir yanda bavulumuza ne alacağız sorusu, bir yanda kesinlikle unutmamamız gereken iş evrakları ve malzemeleri, yedek kablolar, şarj aletleri... 

Elbette tatilinizi sosyal medya stalklarınızla ya da ekran başında geçirmeyin ancak teknolojinin tatilinizi daha kolay ve keyifli geçirmesine yardımcı olması için de çekingen olmayın. Açık konuşalım, seyahat teknolojisi aksesuarları olmadan kısa veya uzun bir uçuş korkunç bir kabusa dönüşebilir. Ya da telefonuzun haritasından yararlanamayıp kaybolmak o çok merak ettiğiniz manzaralı gün batımını kaçırmanıza neden olabilir. Hal böyle olunca çağa ayak uydurmanın gerekliliğini bir kere daha kabul ediyor ve kendimizi doğanın ve teknolojinin kollarına bırakıyoruz. Seyahat hazırlıkları yaparken valinizde yer açmanızı önerdiğimiz bazı araçlar:

Kablo düzenleyici

Birbirine dolanmış kablolar, kabloyu çantanızdan almaya çalışırken dışarı fırlayan bir sürü ıvır zıvır... Sadece bu anı düşünmek bile yeterince moral bozucu. Bunun önüne geçmek için kablolarınızı ve adaptörlerinizi hem zarar görmeyecek hem de yer kaplamayacak kutulara yerleştirebilirsiniz. İşlevsel bu ürünün ufak krizlerin önüne geçeceğine eminiz.

Kindle

Bu yaz da plajda kitap okuyarak dinlenmenin hayallerini kuruyoruz. Ancak bildiğimiz bir şey var ki  bavullara ve çantalara binbir zorlukla sıkıştırılan bu kitaplar çoğu zaman yalnızca Instagram paylaşımlarımıza konuk olmak dışında pek de kullanılmıyor. Üstelik sayfalarına güneş kremi, tuzlu su veya kum bulaşmış kitaplara da bayılmıyoruz. Kendinizi bu yükten kurtarmak için Kindle'a bir şans verebilirsiniz.

Miles Aldridge, Vogue, March 2007
F: Angelo Pennetta, Vogue, Kasım 2015

Taşınabilir şarj cihazları

Sadece seyahatlerin değil, günlük hayatın da vazgeçilmez teknolojik ürünlerinden biri. Hiçbirimiz ayrı kalmak istemediğimiz telefonlarımızla priz başında dakikalarımızı geçirmek istemiyoruz. Uzun yolculuklar, doğa yürüşleri ve plajlarda powerbank'ler size bir hayli yardımcı olacaktır. Zaten çoktan çantanıza atmıştınız değil mi?

Gürültü önleyici kulaklıklar

Uzun zamandır beklediğimiz o tatile çıkarken dış dünyadan bir o kadar da uzaklaşmak isteriz. Gürültü engelleme özellikli kablosuz kulaklıklar, çevrenize bağlı olarak gürültü engelleme seviyesini ayarlamanıza olanak tanır, böylece etrafınızda ne kadar gürültü olursa olsun, rahatlatıcı bir müzik dinleyebilir veya sadece huzur içinde rahatlayabilirsiniz.

Mobil erişim noktası cihazı

İnternetin olmadığı bir ortamı tatilde dahi düşünemiyoruz. Hangi cep telefonu ve operatörü kullandığınıza bağlı olarak, yanınıza alacağınız bir mobil erişim noktası, sizi yanınıza aldığınız için en mutlu eden araç olabilir. İstediğiniz an internete bağlanma kolaylığının yanı sıra güvenilir bir internet bağlantısı kullanabilirsiniz.

 

 

 

ETİKETLER: 2022 SEYAHAT