LIVING
LIVING

18 Haziran 2022

Tek Başıma Tatile Gitmeli Miyim?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

solo seyahat

Tatil deyince aklınıza ilk gelen ne oluyor?

Deniz, kum güneş? Belki yeni bir şehri ve kültürü keşfetmek? Mutlaka eğlenceli ve unutulmaz deneyimler yaşamak? Kendinizi doğanın kollarına bırakan bir kaşif misiniz yoksa şehir sizin için her zaman daha mı cezbedici bilemiyoruz. Fakat büyük bir çoğunluğumuzun unutulmaz deneyimler yaşama konusunda hemfikir olduğunu düşünüyoruz. Bunu da sevdiklerimizle, arkadaşlarımızla yapmak istiyoruz. Elbette çok anlaşılır ve makul bir istek.

Peki bu maceraya tek başına çıkmak? Bu konuda önyargı ve bazı endişelere kapılmak çok normal. Ancak tek başına seyahate çıkmanın hayır diyemeyeceğimiz bazı yönleri de var. Düşünmek, kafa dağıtmak ve gerçekten dinlenmek için zamana sahip olmak, yalnızca zihinsel sağlık için harikalar yaratmakla kalmaz, aynı zamanda başkalarıyla olan ilişkilerinizi de iyileştirebilir. Konfor alanınızdan çıkmak, daha önce deneyimlemiş olsanız bile, hepimiz için başlangıçta ürkütücü gelse de sınırlarınızın ötesinde neler olacağını keşfetmek bir hayli ilgi çekici. Eğer bu yaz, unutulmaz bir deneyim yaşamak için kararlıysanız ve bunu tek başınıza gerçekleştirmek kulağa o kadar da korkutucu gelmiyorsa size bazı önerilerimiz olacak.

Küçük başlangıçlar

Eğer daha önce tek başınıza seyahat etmediyseniz ilk tecrübenizde lokal yerleri deneyimleyebilirsiniz. Yalnız tatili soğuk suya girmek gibi düşünelim. İlk başta biraz ürkütücü olsa da suya girdikten sonra hepimiz alışırız. En azından daha önce gittiğiniz ya da hakkında bilgi sahibi olduğunuz adresleri ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Bu kez daha fazla farkındalık ve bambaşka bir gözle keşfedebilirsiniz. Kim bilir belki de daha uzaktaki maceralar için de güzel bir başlangıç olur.

Yolda kendin olmak

Yalnız bir tatile çıkmak, gideceğiniz yerle bütünleşmek için de eşsiz bir fırsat. Şehrin sokaklarında tek başınıza bir gezinti, dağlarda sessiz bir yürüyüş ve aklınıza gelecek daha nice aktivite... Peki kendinizle barışık mısınız? Kendi alanınızda mutlu olabilir misiniz? Birçok insan kendilerini bulmak ve kimliklerini keşfetmek için tek başına maceralara atılır. Bu konu birçok filme ve kitaba da konu olmuştur. Yola, sadece kendin olarak, kendinle çıkmak daha önce keşfetmediğin bir sen ile buluşturabilir. Kendi başınıza olmak, sizi bütün hissettirmek için başka birine ihtiyacınız olmadığını anlamanızı sağlayacaktır. Bir süre sonra fark edeceksiniz ki  bazı şeyleri kendi başınıza çözmek zorunda kalacaksınız. Geri döndüğünüzde, problem çözmede mükemmel olacaksınız ve bu becerileri işinize uygulayabileceksiniz. Eat, Pray, Love filmi bu konuda hepimize ilham verebilir!

solo seyahat

Planlamayı ihmal etmeyin

Uzun vadeli seyahat söz konusu olduğunda planlama çok önemli. Üstelik tek başına tatile çıkmak kişi için heyecan verici olsa da geride bıraktıklarımız bizler için endişelebilir. Bu nedenle özellikle daha önce gitmediğiniz yerler için planlama yapmanız sizin için bu deneyimi daha az zorlaştıracaktır. Biraz esneklik, ana göre yaşamak ve spontane kararlar almak isteseniz de nereye gitmek istediğinize dair genel bir fikir, sizi motive etmek, odaklanmak ve güvenliğiniz için şart. 

Yeni arkadaşlıklara hazır mısınız?

Yalnız seyahatin en büyük faydalarından biri, dünyanın her köşesinden insanlarla tanışma fırsatına sahip olmak. Kalabalık gruplar halinde gidilen tatiller her ne kadar unutulmaz anılara vesile olsa da bazı anlarda en yakın arkadaşlarınızla şehrinizde her zaman gittiğiniz bir restorana gitmiş gibi sıradan bir aktiviteye dönüşebilir. Halbuki tatile yenilenme amacıyla gidiyoruz. Tek başına tatile çıkmanın en büyük avantajı da yeni arkadaşlıklar edinmek. Muhtemelen yol boyunca sizinle aynı fikirde olan insanlarla tanışacaksınız ve yolculuklarınızın en azından bir bölümüne beraber devam edeceksiniz. Pansiyonunuzda henüz bir grup insanla tanışmadıysanız, ünlü gezgin kafelerine, barlarına veya restoranlarına gidebilir, gezginlerle kaynaşabilirsiniz. Maceranız boyunca başkalarıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilecek uygulamalar bile var. Yola çıkmadan önce gerekli güncellemeleri yapmanızı öneririz!

 

 

 

ETİKETLER: 2022 SEYAHAT