29 Haziran 2022

Seyahat Dostu Bir Cilt Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur?

YAZI: TİSH WEİNSTOCK

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

cilt bakımı

Tatil sezonu geldi çattı. Bu da seyahatlerinize uygun bir cilt bakımı rutini planlamaya başlamanın zamanı geldiği anlamına geliyor. Aşağıda, üç uzman cildinizi baştan sona desteklemeniz için dikkate almanız gereken en iyi ipuçlarını paylaşıyor.

Cildinizi iyice temizlediğinizden emin olun

Danışman dermatolog Dr Anjali Mahto, "Soğuk iklimlerden sıcak iklimlere seyahat ederken en belirgin değişikliklerden biri cildinizin daha fazla terlemesidir" diyor. "Akneye meyilli cilde sahip olanlar için bu durum tetikleyici olabilir" diye devam eden Mahto, teri, güneş kremini ve ciltteki kirliliği gidermek için günde iki kez derinlemesine temizlik konusunda ısrar ediyor. Ve bir de uyarısı var. Temizliği yalnızca yüzünüzle sınırlı bırakmayın, özellikle boyun, göğüs ve sırtınızı da ihmal etmeyin.

pH dengeleyici bir toner tercih edin

Farklı iklimler arasında seyahat ederken cildin pH'ı değişebilir. Yüz bakımı uzmanı ve estetisyen Joanna Çek her zaman pH dengeleyici bir toner kullanılmasını öneriyor: "Cildimiz doğal olarak asidik yapıdadır, tipik olarak beş ile altı arasında bir pH dengesine sahiptir. Cildimizin pH'ı alkali seviyelere yükseldiğinde, trans-epidermal su kaybı, dehidrasyon ve nihayetinde iltihaplanma ile sonuçlanan bir zincirleme reaksiyonu tetikler. pH dengeleyici bir toner, cildi ideal durumuna geri getirir."

İyi bir dudak balmı en iyi seyahat arkadaşınız olabilir

Mahto, "Kabin havasıyla ilişkili düşük nem, cilt için oldukça kuru olabilir" diyor. Dört saatten uzun süren herhangi bir uçuşta cildiniz bunu hissedecek, özellikle de inanılmaz derecede savunmasız olan dudaklarınız. Düzenli olarak uygulanan bir dudak balmı en iyi seyahat arkadaşınız olabilir.

cilt bakımı

Yüz maskesi kullanmayı düşünün

Kuruluğu uzak tutmanın en iyi yollarından biri yüz maskesi kullanmaktır. 111Skin'de baş estetisyen olan Milena Naydenov, "Maskeler, uzun mesafeli bir uçuş sırasında cildi yoğun bir şekilde nemlendirmenin en iyi yoludur" diyor. 

Cildinizi "sakinleştirin"

Mahto, “Sıcaktan soğuğa gittiğimizde kan damarlarımız vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olmak için daralır” diyor. "Belli cilt koşullarına sahip bazı kişilerde (hassas/reaktif cilt/rosacea'lı olanlar) bu bir alevlenmeyi tetikleyebilir." Sakinleştirici malzemelerinizin işe yaradığı yer de tam olarak burası. Özellikle de niasinamid. B3 vitamini molekülünün bir parçası olan niasinamid, cilt bakımında en güçlü anti-inflamatuarlardan biridir ve cildin sakinleşmesine ve yatıştırılmasına yönelik bir etkisi bulunur. Sık sık seyahat ediyorsanız bakım rutininize ekleyeceğiniz ideal bir katkı olacaktır.

Cildinizi susuz bırakmayın

Tatil adresinize varmadan önce bile mücadele etmeniz gereken yolculuk ve beraberinde getirdiği mikroplar, kuru ve soğuk hava var. Bu her yönüyle vücudunuzun su kaybettiği anlamına gelir. Bu nedenle nemlendiricileri ve kapatıcıları ihmal etmeyin. Dr. Barbara Sturm, “Seyahatin kuruluğuyla uğraşırken odak noktam ekstra hidrasyon” diyor. 

 

 

ETİKETLER: CİLT BAKIMI , 2022 SEYAHAT