26 Şubat 2021

İKSV'den Anlamlı Soru: Kültür-sanat ekolojik dönüşümde nasıl bir rol oynayabilir?

EDİTÖR: ILGAZ GÖKIRMAKLI

YAZI: VOGUE TÜRKİYE

Kültür Politikaları çalışmaları kapsamında raporlar yayımlamaya devam eden İKSV,  “Ekolojik Dönüşüm için Kültür ve Sanat” başlıklı dokuzuncu raporunda küresel ekolojik krize dikkat çekiyor.

21-02/26/carboncapturebydanielgosling_photopaulaharrowing-1614341414.jpg

Carbon Capture by DanielGosling/ Fotoğraf: PaulaHarrowing

Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hande Paker tarafından hazırlanan rapor, insanlığın en acil meselelerinden ekolojik krize dikkat çekerek kültür-sanat dünyasını konu üzerine birlikte düşünmeye ve çözüm sürecinin bir parçası olmaya davet ediyor. Kültür sanat dünyasında ekolojik dönüşüm üzerine yeni bir tartışma alanı yaratan rapor, kurumlar için de dönüşüm konusunda atılabilecek adımlar sunuyor.

Araştırmanın ana ekseninde Doç. Dr. Hande Paker’in İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Araştırma Sorumlusu Fazilet Mıstıkoğlu ile birlikte Hollanda ve İngiltere’den çeşitli kültür kurumları, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve özel sektör temsilcileriyle yaptığı mülakatlar yer alıyor. Yürütülen bu saha çalışmalarından hareketle kültür-sanat alanında ekolojik dönüşüm için yapılabilecekler ve iklim hareketinin bu yolda ilham verdiği yeni anlayışlar da inceleniyor. Rapor ayrıca küresel düzeyde ekolojik kriz ve dönüşüm sürecindeki bazı önemli tarihleri listelediği zaman çizelgesine de yer vererek kapsamlı bir araştırma sunuyor.

Kültür sanat kurumları ve etkinliklerine; ekolojik ayak izlerini azaltmak için birtakım önerilerin sunulduğu raporda, enerjiyi sürdürülebilir kaynaklardan kullanmak, döngüselliği tesis etmek yani atıklardan mümkün olduğu kadar yeniden kullanım sağlamak, seyahatleri azaltmak, yerel üreticilerle çalışmak sürdürülebilirlik için gerekli önlemler olarak öne çıkıyor.

 

ETİKETLER: SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK , EKOLOJİ , İKSV