METROPOL
METROPOL

09 Temmuz 2022

Zamansız 5 Romantik Komedi

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

holiday

Biz iflah olmaz romantik komedi severleri biliriz ki iyi bir romantik komedi filmi replikleri ezbere bilseniz bile defalarca izlenebilir. İzlemeye başladığınız anda ne hissettiğiniz önemsizleşir, tüm dertleriniz bir süreliğine de olsa yok olur. 

Evet, rom-com'ların popülaritesi 1990'ların en parlak döneminden beri azaldı ancak izlemekten asla bıkmayacağımız filmlerin sayısı da bir hayli fazla. Bu listeye sadece 5 film seçmek bizi epey zorlasa da sıralamadan bağımsız en sevdiğimiz romantik komedi filmler listemiz şöyle:

The Holiday

Son günlerde yeni bir romantik komedi filmiyle emekiliğine kısa bir ara veren Cameron Diaz'ın başrolü Kate Winslet ile paylaştığı bir Nancy Meyers filmi. Karşılıklı olarak evlerini yılbaşına kadar değiştirme kararı alan iki kadının maceralarını izliyoruz. Noel ruhuna uygun bir film olsa da zamansız olduğu fikrindeyiz. Sıcak bir yaz gecesine de rahatlıkla eşlik edebilir.

 

Bridget Jones’s Diary 

Komik, patavatsız ve gerçek. Ne zaman karşılaşırsak karşılaşalım maceralarını iştahla izlediğimiz Bridget Jones elbette bu listede yer alacaktı. Renee Zellweger'ı başrolünde izlediğimiz serinin devam filmleri gelse de 2001 yapımı bu filmin yeri başka. Helen Fielding’in aynı adlı romanından uyarlanan bu filmde, halen hayatını rayına oturtamamış Bridget'in, aşık olduğu iki erkeğin arasında kalma macerasını izliyoruz. Tabii ki tüm romantik komedilerin atası kabul edilen Gurur ve Önyargı esintileriyle...

 

holiday

When Harry Met Sally

Nora Ephron tarafından yazılan ve Rob Reiner tarafından yönetilen 1989 Amerikan romantik komedisi, yıllardır cevap aranan bir sorunun peşinden koşuyor: "Kadın ve erkek sadece arkadaş olabilir mi?" Başrollerinde Meg Ryan ve Billy Crystal'ın yer aldığı film, ne zaman bahsi geçse açıp izlemek isteyeceğiniz filmlerden. 

 

Notting Hill

Anna Scott, dünyanın en tanınmış film yıldızı, William Thacker ise bir kitabevi sahibidir. Her ikisi için de 'bir şey' ya da 'biri' eksik gibidir. Notting Hill'de bir yerde karşılaştıklarında Anna ve William'ın aklından geçen son şey aşktır. Hugh Grant ve rom-com kraliçelerinden Julia Roberts'ın başrollerini paylaştığı film, türünün tüm örneklerindeki klişeleri içerse de rom-com denilince akla gelen başarılı örneklerden biri.

 

Crazy, Stupid, Love

Yönetmenliğini Glenn Ficarra ve John Requa'nın, senaristliğini ise Dan Fogelman'ın üstlendiği, 2011 yapımı bir romantik komedi. Emma Stone ve Ryan Gosling ikilisinin ileriki yıllarda da devam edecek partnerliklerinin ilk örneği olan filmde orta yaşlardaki evli bir adamın, karısının kendisinden boşanmak istemesi sonrasında değişen hayatını izliyoruz. Bu ikonik yapım Türkiye'de de birçok kez farklı şekillerde uyarlandı.

 

 

 

 

ETİKETLER: ROMANTİK KOMEDİ , FİLM ÖNERİLERİ