METROPOL
METROPOL

08 Mayıs 2021

Anne-Kız İlişkilerinin Güzelliğini ve Karmaşıklığını Anlatan 5 Film

YAZI: RADHİKA SETH

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

21-05/07/miss-juneteenth-vogue-credit-vertical-entertainment.jpg

Vertical Entertainment

1. The Truth (2019)

21-05/07/the-truth-vogue-credit-shutterstock.jpg

Catherine Deneuve ve Juliette Binoche, Hirokazu Kore-eda’nın tüm biçimleriyle anneliğe dair hassas çalışmasında büyüleyici, kendini beğenmiş bir film yıldızı ve onun uzun süredir acı çeken senarist kızını canlandırıyor. Anne-kız, geçmişte yaşananları inceliyor ve eski yaraları yeniden açıyorlar; ancak son barışmaları derin, sarsıcı bir hassasiyet anı olarak karşımıza çıkıyor.

2. Little Women (2019)

21-05/07/little-women-vogue-credit-alamy-1620375594.jpg

Louisa May Alcott’un sevilen klasiğinin önceki uyarlamalarında, Marmee karakteri yapılan yardım çalışmalarıyla arka planda kaybolmuştu. Greta Gerwig’in ele aldığı ve Laura Dern’in canlandırdığı son versiyonda ise öyle değil. Kızlarına hayallerinin peşinden koşma ve hatalar yapma özgürlüğünü veriyor, onlara mükemmel olmaktan uzak olduğunu söylerken, hayatının neredeyse her günü öfkeyle mücadele ettiğini kabul ediyor.

3. Miss Juneteenth (2020)

21-05/07/miss-juneteenth-vertical-entertainment.png

Channing Godfrey Peoples’ın bu dokunaklı dramındaki ana ilişki, genç bir anne ile üniversiteye burslu girme umuduyla bir yarışmaya katılan kızı arasında geçiyor. İkili, artan faturalar, kibirli rakipler ve uygun olmayan romantik beklentilerle karşı karşıya kaldıkça, farklı öncelikleri konusunda tartışıyorlar ama aynı zamanda bu olaylar onları birbirlerine de yakınlaştırıyor.

4. Enola Holmes (2020)

21-05/07/enola-holmes-vogue-credit-netflix.jpg

Bir kızın eksantrik annesini aramasını anlatan çılgınca bir gizem olan Harry Bradbeer yönetmenliğindeki Enola Holmes, Sherlock Holmes'un kız kardeşi ve titiz genç dedektif olarak Millie Bobby Brown’u başrolüne alıyor. Helena Bonham Carter, aniden ortadan kaybolan ve arkasında bir dizi ipucu bırakan anneyi canlandırıyor filmde. Bunları çözerken Enola, ona okçuluk, satranç ve jiu-jitsu'nun yanı sıra bağımsızlığın değerini öğreten özgür bir düşünür olan annesinin ruhu tarafından yönlendiriliyor.

5. Herself (2020)

21-05/07/herself-vogue-credit-alamy.jpg

Phyllida Lloyd’un yürek burkan filminde aile içi şiddet mağduru Sandra, iki küçük kızıyla birlikte kontrolcü kocasından kaçmayı başardığında, ev bulamama sıkıntısı onların geleceğini tehlikeye atar. Clare Dunne, bir grup gönüllüyü bir araya getirip kendi evini inşa etmeye çalışırken, kırılganlık ve zorlukları yenme gücünü bir araya getiren performansıyla beğeni topluyor. Yabancıların nezaketiyle ilgili ilham verici bir hikaye olsa da, nihayetinde birbirlerini kurtaran Sandra ve kızları oluyor.

ETİKETLER: ANNELER GÜNÜ , FİLM , SİNEMA