METROPOL
METROPOL

16 Haziran 2021

Sanatla Normalleşiyoruz: Haziran Ayı Etkinlikleri

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Festival gösterimleri için sinema salonlarına gitmeyi, sergi programları hazırlamayı çok özledik. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte açık hava etkinlikleri artmışken, online sanat etkinlikleri de hız kesmeden devam ediyor. Haziran ayını dolu dolu geçirmek isteyenler için önerilerimiz var.

murat germen
Murat Germen- Masal/Tale

Murat Germen- Masal

Murat Germen’in Masal isimli Solo Sergisi 27 Mayıs’ta hem online hem offline olarak sanatseverlerle buluşacak. Serideki bazı eserler, alışageldik fiziksel edisyonların yanı sıra NFT olarak da edinilebilecek. Bu özel edisyonlar, Murat Germen'in NFT formatında blokzincir’de yer alan ilk işleri olması yönüyle de dikkat çekiyor. Cue Art Space’in açılış sergisi olan sergi, 27 Mayıs - 16 Haziran tarihleri arasında Bomontiada’ da ziyaret edilebilir.

İnsandan Kalanlar: Klara ile Güneş

Kazuo Ishiguro’nun Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıktan sonra yayımlanan ilk romanı Klara ile Güneş, Lale Akalın'ın çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. İnsana dışardan bakarak, yaşam, ölüm ve görev gibi kavramları irdeleyen roman, robot ve insan karşıtlığı ekseninde yarattığı anlatısal olanakları, metinsel sessizliklerı, insan kurgusu yapay zekânın mecazdan arındırılmış dilsel yalınlığını kullanarak insanı ve insan olma halini “insan olmayan” aracılığıyla dillendiriyor. MSGSÜ Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı, çevirmen Dr. Zeynep Bilge ile MSGSÜ Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkan Yardımcısı, çevirmen Gökçen Ezber, Ishiguro’nun edebiyat yolculuğunu ve Klara’nın insanlığın yüzüne vurduklarını konuşuyor. Söyleşi, 16 Haziran saat 18.00’da Yapı Kredi Kültür Sanat YouTube kanalından takip edilebilir.

murat germen

Bad Luck Banging or Loony Porn

40.İstanbul Film Festivali

İKSV tarafından 40 yıldır düzenlenen ve 1984 yılından bu yana Nisan ayında yapılan İstanbul Film Festivali geleneğini bozmayarak bu yıl da 1 Nisan’da, festivalin çevrimiçi gösterim platformunda başlamıştı. 40. edisyonu için nisandan bu yana çevrimiçi gösterimlerine hız kesmeden devam eden İstanbul Film Festivali, zorunlu bir aranın ardından sinema salonlarına geri dönüyor. 

Uluslararası Yarışma filmleriyle buluşacağımız fiziksel gösterimler, Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması’nda, 18 Haziran – 4 Temmuz arası düzenlenecek. Ayrıca aralarında Uluslararası Yarışma ve Galalar bölümleri filmlerinin de yer aldığı 16 uzun ve 6 kısa metraj, festivalin çevrimiçi gösterim platformu filmonline.org üzerinden erişime açılıp, Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek.

Tedbir- Arter

Küratörlüğünü Emre Baykal’ın üstlendiği Tedbir başlıklı grup sergisi, Arter Koleksiyonu’ndan bir araya getirilen yapıtlar yoluyla sanatın üretim, muhafaza ve sergileme pratiklerine odaklanıyor. 11 sanatçının 13 eserinden oluşan sergide Hamra Abbas, Halil Altındere, Rogelio López Cuenca, Burak Delier, Lamia Joreige, Ali Kazma, Alicja Kwade, Serkan Özkaya, Walid Raad, Canan Tolon ve Nasan Tur’un yapıtları yer alıyor. Tedbir, 20 Şubat 2022 tarihine kadar Arter’de görülebilir.

SALT- Bak kim var? 

SALT’ın 2011’den bu yana devam eden Bak kim var? konuşmaları, onuncu yıl özelinde, kurumun çalışmaları ve iş birliklerini konu alan bir video serisi olarak hayata geçiriliyor. SALT bünyesinde çeşitli araştırma projelerine, sergi ve programlara katkı sunan davetli katılımcılarla hazırlanan videolar, 15 Haziran’dan itibaren birer hafta arayla saltonline.org ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayına girecek. Kurumun on yılından farklı içeriklerin işlendiği seri, grafik tasarımcı Aslı Altay, yazar Emre Ayvaz, araştırmacı Eylül Şenses ile sanatçı Serkan Taycan, tarihçiler Firuzan Melike Sümertaş ile Ahmet Ersoy, ekmekçi Erman Topgül ile yemek yazarı Büşra Sağlam’ın konuşmalarıyla başlayacak.

murat germen

Etel Adnan- İmkânsız Eve Dönüş

Pera Müzesi’nin yeni sergisi, sıra dışı bir sanatçının, ressam, yazar ve şair Etel Adnan’ın imzasını taşıyor. Adnan’ın 60 yıllık üretiminin tüm dönemlerini kapsayan retrospektif niteliğindeki sergi, Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş başlığı altında, sanatçının savaş, sürgün, göç, kayıplarla geçen yaşamına ve çok katmanlı dünyasına ışık tutuyor. Küratörlüğünü Serhan Ada ve Simone Fattal’in üstlendiği sergide, “birden fazla alanda ustalaşmış sanatçının” pratiğinin bir parçası olan seramikler, halılar, leporellolar (akordeon defterler), yağlı boya çalışmalar, desenler, baskılar ve sanatçının bir de filmi yer alıyor. Etel Adnan'ın sanatsal üretimlerinin yanı sıra farklı dönemlerde yapılmış söyleşilerin kayıtları da izleyiciyle buluşuyor. Sergi, 8 Ağustos 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 

ETİKETLER: SERGİ , İKSV , ARTER