METROPOL
METROPOL

29 Eylül 2021

Haftanın Kültür Sanat Etkinlikleri

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Sonbaharın gelmesiyle şehir hareketleniyor, birbiri ardına gelen etkinliklerle takvimler güncelleniyor. Gözden kaçırmamanızı önerdiğimiz, haftanın öne çıkan etkinliklerine bir göz atalım.

Biberon, konfeti ve dinozoru bir araya getiren çevrimiçi sergi; ‘Rahat hissediyor musun?’

British Council’ın geliştirdiği çevrimiçi sergi platformu Duvarları Olmayan Müze’nin beşinci sergisi Rahat hissediyor musun?, Türkiye’yi temsilen Rita Aktay ve Birleşik Krallık’ı temsilen Ritika Biswas’ın küratörlüğünde erişime açıldı. %100 dijital ve erişilebilir bir sergi, kadın deneyimine ve aileye yakından bakarken kendi içimizde ya da yaşadığımız yerlerde evde hissetmenin ne anlama geldiğini irdeliyor. Siteye girdiğiniz zaman eserlerin künye bilgilerinden, sanatçı biyografisine kadar pek çok önemli bilgiye ulaşılabiliyor. Yalnızca birkaç emojiye tıklayarak sergiyi gezmeniz mümkün.

arter
YKY

Tarihsel ve Güncel İmgelerin İzinde: Burası Sergisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık iş birliğiyle hazırlanan BURASI sergisi, tarihsel ve güncel imgelerin izini sürerek İstanbul’u kent ve ekoloji çerçevesinden yeniden düşünmeye davet ediyor. Kenti, doğal çevre açısından yaşadığı tarihsel, kültürel ve politik dönüşümlere dikkat çekerek ele alan sergi, çağdaş sanat yapıtları ile İBB Kent Müzesi Koleksiyonları ve Atatürk Kitaplığı Arşivleri’nden bir seçkiyi bir araya getiriyor. Adını, Füsun Onur’un 1993 tarihli aynı adlı yapıtından alan sergide İBB arşiv ve koleksiyonlarından, İstanbul bağlamında kent, çevre ve doğa ile ilgili resimler, hat çalışmaları, haritalar, fotoğraflar, albümler, gazeteler, dergiler ve kentin farklı tarihsel dönemlerinden günlük yaşama dair parçalardan oluşan bir seçki sergileniyor. Beraberinde, çağdaş sanatçıların kent bağlamında ekoloji ve çevre adaleti temalarını çeşitli perspektiflerden yorumlayarak ürettikleri yapıtlar sergide yer alıyor. BURASI, 27 Şubat 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

arter

YKY

“Tarih bir romana sığar mı?”: Yazar Orhan Pamuk ve tarihçi Edhem Eldem Anlatıyor

Yazar Orhan Pamuk ve tarihçi Edhem Eldem’in bir araya geldiği mini söyleşi dizisinin ikinci ve son bölümü ekranlara geliyor. Pamuk ve Eldem, Veba Geceleri’nden yola çıkarak roman ve tarih ilişkisini konuşacak.

Tarih nasıl başladı? Edebiyattan ne zaman ayrıldı? Tarihçiyi yazardan ayıran özellikler neler? Bildiğimiz anlamda tarih yazımı nasıl ortaya çıktı? Tarihi roman türü içerisinde tarih nerede duruyor? Romancı ve tarihçi arasındaki “güç dengesi” hakkında ne söylenebilir? Pamuk ve Eldem, Veba Geceleri’nden yola çıkarak roman ve tarih ilişkisini konuşacak, bu ve benzeri soruların yanıtlarını arayacaklar. İlki 23 Eylül’de gerçekleşen söylenin ikinci bölümü de Yapı Kredi Yayınları Instagram hesabında yayınlanacak olan söyleşinin kaydı, yayının ertesi günü kurumun Youtube kanalından da izlenebilecek.

arter
Arter

Candeğer Furtun: 60 Yıla Yayılan Yapıtlarını Kapsayan İlk Retrospektif

Arter, yeni sezonu Candeğer Furtun’un 60 yıla yayılan yapıtlarını kapsayan ilk retrospektif sergisiyle karşılıyor. Küratörlüğünü Selen Ansen’in üstlendiği sergi, sanatçının 1960’lı yıllardan bu yana ürettiği seramik ağırlıklı heykellerden ve nesnelerden oluşan geniş bir seçkiyi üretim süreçlerine eşlik eden arşiv malzemeleriyle buluşturuyor. Sergi, Furtun’un seramiğe dair özgün yaklaşımlarını sunarken pratiğinin yaşamsal, felsefi, tarihsel, toplumsal ve siyasi sorunsallardan beslenen katmanlarına da ışık tutuyor. Sanatçının üretiminde sıklıkla referans verdiği 'kabuk' kavramı etrafında kurgulanan ve 100’den fazla yapıtını içeren sergi, Furtun’un sanatında biçimsel ve düşünsel bir öneme sahip doğa ve beden temalarını odağına alıyor. Sergi, 17 Nisan 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

arter

Fahrelnissa Zeid, Alyoşa, 1973

Fahrelnissa Zeid ile 'Fırtınaya Doğru'

Bozlu Art Project Mongeri Binası, 20. yüzyılın en önemli kadın sanatçılarından biri olarak kabul edilen Fahrelnissa Zeid'in, yaşamı ve sanatı hakkında yazılmış kapsamlı yayınlardan biri olan Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru isimli kitap dolayısıyla hazırlanan sergiye ev sahipliği yapıyor. Zeid’in erken tarihli figüratif resimlerinden soyut çalışmalarına ve 1970 sonrası yoğunlaştığı portrelerine uzanan bu geniş seçki 30 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilir.

ETİKETLER: SERGİ REHBERİ