METROPOL
METROPOL

16 Nisan 2021

Hafızanın Peşinde

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

21-04/15/2020_lemansevdadaricioglu_beyazgullerpembesimler_esragultekin.jpgLeman Sevda Darıcıoğlu, Beyaz Güller, Pembe Simler. Fotoğraf: Esra Gültekin

Bir “hafıza mekânı” olan Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı ev sahipliğinde gerçekleşen Hafızanın Dönüşümü'nde; pandemi dönemi gerçekleştirilmiş üç performansın video dokümantasyon gösterimleri ile performansta kullanılan malzemelerden esinlenen çok-duyusal (multisensory) yerleştirmeler yer alacak.

Gülhatun Yıldırım’ın Senin Yarın Su, Mk Yurttaş’ın Bitkilerin çok uzun bir zaman içinde çürümesiyle oluşmuş olan koyu renkte organik toprak ve Leman Sevda Darıcıoğlu’nun Beyaz Güller, Pembe Simler performanslarının izleri Hafızanın Dönüşümü’nde yeniden hayat bulacak.

Performistanbul’un 2018 yılında gerçekleşen Bu Bir Performans Değildir adlı sergisi, performans kalıntılarını izleyici ile buluştururken sürece ve dönüşüme dikkat çekerek, elle tutulamayan performans sanatının, süreç sonunda esere dönüşen objeleri ile “izlerini” ortaya koymuştu. Hafızanın Dönüşümü de Bu Bir Performans Değildir ile diyalog kurarak “Yok olan nasıl sergilenir? Performans hafızası nasıl aktarılır?” sorularının peşine düşüyor.

Hafızanın Dönüşümü, 15 Nisan-12 Mayıs 2021 tarihleri arasında Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nda ziyaret edilebilecek.

ETİKETLER: PERFORMİSTANBUL , SERGİ